لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۳

مایک پمپئو: باید به هرگونه سرمایه‌گذاری شرکت‌های دولتی چینی با دیده سوءظن نگریست


مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا
مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا

وزیر خارجه ایالات متحده ضمن تاکید بر اهمیت دموکراسی، نسبت به سرمایه‌گذاری‌های انجام شده توسط شرکت‌های دولتی چینی هشدار داد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، در جلسه مجازی «نشست دموکراسی کپنهاگ» که روز جمعه ۳۰ خرداد برگزار شد، طی سخنانی نظام سرمایه‌داری را «بزرگترین برنامه فقرزدایی در تاریخ» دانست.

وزیر خارجه آمریکا همچنین گفت: «دموکراسی تنها سیستم حکمرانی است که کرامت انسان را گرامی می‌دارد و برای نوع بشر پیشرفت واقعی ایجاد می‌کند.»

مایک پمپئو افزود: «غرب سال‌ها در دورانی از امید، باور داشت که ما می‌توانیم حزب کمونیست چین را تغییر داده و در این مسیر زندگی مردم چین را بهبود بخشیم. سی سال پیش موج فزاینده دموکراسی در اروپای شرقی و اتحاد جماهیر شوروی ما را به این فکر انداخت که گسترش آزادی در تمامی کشورها اجتناب‌ناپذیر است. از این رو ما هم وارد تعامل شدیم. ما [درهای‌مان] را به رژیم اقتدارگرایی که می‌دانستیم با ارزش‌های دموکراتیک دشمنی دارد، باز کردیم.»

وزیر خارجه آمریکا با اشاره به چالش‌های پیش رو از سوی چین گفت: «ما باید چشم‌بند طلایی روابط اقتصادی را [از روی چشم] برداریم و ببینیم که چالش چین فقط در ورودی‌ها نیست؛ بلکه در تمامی پایتخت‌ها است.» وی تاکید کرد: «باید به هر سرمایه‌گذاری که توسط یک شرکت دولتی چینی انجام می‌شود به دیده سوءظن نگریست.»

مایک پمپئو افزود: «همه ما می‌دانیم که دموکراسی آسان نیست. تمام جهان می‌تواند ببیند که ما چگونه با بحث‌های دشواری، نظیر بحث کنونی موجود در کشورم، رو‌به‌رو هستیم.»

XS
SM
MD
LG