لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۳۶

چرا اثبات مجرم بودن پلیس‌ها بسیار دشوار است


پلیس در اطراف کاخ سفید در برابر تظاهرکنندگان معترض به مرگ جرج فلوید صف کشیده است. ۳۱ مه ۲۰۲۰
پلیس در اطراف کاخ سفید در برابر تظاهرکنندگان معترض به مرگ جرج فلوید صف کشیده است. ۳۱ مه ۲۰۲۰

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ دادستان‌ها در ایالت مینه‌سوتا می کوشند دِرِک شووِن، افسر سابق و سفیدپوست پلیس را به جرم قتل جرج فلوید، آمریکایی آفریقایی تبار، از طریق گذاشتن زانو بر گردن او، محکوم کنند. اما آنها با واقعیتی سخت روبرو هستند:

اگر چه شواهد قابل توجهی از جمله تصاویر ویدیویی و روایت شاهدان عینی وجود دارد، پیروزی در چنین پرونده‌هایی به لحاظ تاریخی تقریبا غیرممکن بوده است.

به گزارش یک گروه پژوهشی موسوم به «نقشه برداری از خشونت پلیس»، از سال ۲۰۱۳، افسران پلیس در بیش از ۹۹ درصد موارد قتل هنگام انجام وظیفه، با محکومیت جزایی روبرو نشده‌اند.

یکی از دلایل این امر است که دادستان ها در ارتباط با استفاده از قوه قهریه اغلب تسلیم قضاوت افسران پلیس می شوند. در موارد معدودی که افسران در چنین پرونده‌هایی محکوم شده اند، هیات ژوری معمولا حاضر به تائید محکومیت نشده است.

در ۱۶۵ سال تاریخ ایالت مینه سوتا، محمد نور، افسر سابق پلیس مینیاپولیس، تنها پلیسی است که به قتل محکوم شده و پرونده تجدید نظر او همچنان در جریان است. نور یک آمریکایی سومالیایی‌تبار است که سال گذشته به دلیل تیراندازی مرگبار به یک زن به بیش از ۱۲ سال زندان محکوم شده بود.

کیت الیسون، دادستان کل مینه سوتا، وقتی هفته گذشته از اتهام قتل درجه دو برای دِرِک شووِن و معاونت در جرم برای سه افسر همراه او خبر داد به این پیشینه تاریخی اشاره‌ای کرد.

وکلای دِرِک شووِن که دوشنبه برای اولین بار در دادگاه حاضر شدند احتمالا استدلال خواهند کرد که او همان کاری را انجام داده که در آموزش های اداره پلیس آموخته است.

اداره پلیس مینیاپولیس روز جمعه قبول کرد که استفاده پلیس‌ها از روش‌هایی مانند گرفتن حلق و اعمال فشار بر گردن را ممنوع کند.

دیگر مورد دفاع از شووِن این خواهد بود که اداره معاینه پزشکی منطقه هنپین با یافته‌های کارشناسان به استخدام درآمده از سوی خانواده فلوید مبنی بر قتل ناشی از خفگی موافقت کامل ندارد.

به گزارش «اف بی آی»، سال گذشته ۴۸ افسر پلیس حین انجام وظیفه در آمریکا کشته شده و ۴۱ پلیس دیگر در تصادفات جان باخته اند.

فراتر از این، دادگاه های ایالات متحده همواره این موضوع را به رسمیت شناخته اند که افسران پلیس برای حفاظت از خود در برابر مظنون های خطرناک باید قدرت استفاده از قوه قهریه را داشته باشند.

یکی از چالش‌های پیش روی دادستان‌ها این است که باید ثابت کنند سه افسر همراه دِرِک شووِن می دانستند یا باید می دانستند که او قصد انجام جرم منجر به مرگ فلوید را داشته است.

XS
SM
MD
LG