لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۸

مأموران اجرای قانون در آمریکا: برای مراسم تحلیف جو بایدن آماده‌ایم


پایتخت آمریکا برای مراسم تحلیف جو بایدن آماده می‌شود
پایتخت آمریکا برای مراسم تحلیف جو بایدن آماده می‌شود

مراسم تحلیف جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا، روز بیستم ماه ژانویه در همان مکانی انجام خواهد شد که هفته گذشته، مورد هجوم گروهی از طرفداران دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، قرار گرفت؛ اتفاقی که به کشته شدن پنج نفر انجامید و باعث شد آمادگی پلیس زیر سوال برود.

اما این بار، تدابیر امنیتی به مراتب شدیدتر است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مراسم تحلیف به عنوان «یک رویداد ویژه امنیت ملی» طراحی شده است که در آن چندین سازمان در واشنگتن از جمله پلیس کنگره، وزارت دفاع، و وزارت امنیت میهن در زمینه برقراری ارتباط، تامین مالی، و آماده‌سازی با یکدیگر همکاری می‌کنند.

۱۵ هزار نیرو برای تامین امنیت مراسم تحلیف

به نوشته بخش انگلیسی صدای آمریکا، گارد ملی گفته است که به حدود ۱۵ هزار نیرو اجازه داده است تا در تأمین امنیت مراسم تحلیف در روز بیستم ژانویه مشارکت داشته باشند. در مراسم تحلیف دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۶ نیز حدود هشت هزار نفر از اعضای گارد ملی حضور داشتند.

امسال، مراسم تحلیف به دلیل شیوع ویروس کرونا با حضور عده محدودی برگزار می‌شود و برنامه‌های آن به صورت مجازی برگزار خواهد شد. آقای بایدن گفته است نگران امنیت خود در مراسم تحلیف نیست و با سوگند خوردن در فضای باز مشکلی ندارد.

در همین حال، پلیس فدرال آمریکا ( اف بی آی) روز دوشنبه به صدای آمریکا گفت که در حال بررسی شواهدی است که نشان می‌دهد ممکن است برخی گروه‌ها یا افراد به دنبال برنامه‌ریزی برای تحریک خشونت و یا انجام فعالیت‌های مجرمانه در ارتباط با مراسم تحلیف و انتقال قدرت باشند.

اف بی آی در اطلاعیه‌ای که توسط شبکه خبری «ای بی سی» منتشر شد از دریافت اطلاعاتی در مورد یک گروه مسلح که قصد دارد روز شانزدهم ماه ژانویه به واشنگتن بیاید خبر داده است. این گروه تهدید کرده است که در صورتی که کنگره با استناد به متمم ۲۵ قانون اساسی، پرزیدنت ترامپ را برکنار کند، «قیام بزرگی» برپا خواهد کرد.

اف بی آی در بیانیه‌ای گفته است: «تمرکز ما بر اعتراض‌های مسالمت آمیز نیست بلکه متمرکز بر کسانی است که امنیت شهروندان را با خشونت و تخریب اموال تهدید می کنند.»

کاخ سفید نیز اعلام کرد که پرزیدنت ترامپ اعلام وضعیت اضطراری در شهر واشنگتن تا روز بیست و چهارم ماه ژانویه – چهار روز پس از مراسم تحلیف – را تأیید کرده است.

یک نظرسنجی: حمله به کنگره، تهدید دموکراسی در آمریکا بود

در همین حال به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، نظرسنجی جدیدی که توسط دانشگاه کوینیپیاک انجام شده است نشان می‌دهد حدود سه چهارم از رأی دهندگان آمریکایی معتقدند حمله مرگبار به ساختمان کنگره آمریکا، تهدیدی برای دموکراسی آمریکا بود.

این نظرسنجی همچنین نشان می‌دهد ۴۵ درصد تا ۵۲ درصد از رأی دهندگان معتقدند دونالد ترامپ باید پیش از ترک کاخ سفید از سمت خود برکنار شود.

در این میان، اکثر جمهوریخواهان (۸۷ درصد) معتقد هستند آقای ترامپ نباید از سمت خود برکنار شود. از طرفی، اکثر طرفداران حزب دموکرات (۸۹ درصد) معتقدند که او باید برکنار شود.

از میان افرادی که به هیچ یک از دو حزب تعلق ندارند نیز، ۵۵ درصد موافق برکناری پرزیدنت ترامپ و ۴۳ درصد مخالف آن هستند.

XS
SM
MD
LG