لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۸

جرد کوشنر: توافق تاریخی اسرائیل و امارات نشان داد پرزیدنت ترامپ به جای دنبال کردن روش‌های شکست‌خورده متعارف، بر اساس عقل سلیم و منطق عمل می‌کند


جرد کوشنر
جرد کوشنر

جرد کوشنر، مذاکره‌کننده آمریکا در مذاکرات صلح خاورمیانه و از مشاوران ارشد دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده، می‌گوید توافق تاریخی اسرائیل و امارات متحده عربی برای عادی‌سازی روابط به واسطه رویکرد پرزیدنت ترامپ در استفاده از منطق و عقل سلیم به جای اتکا به روش‌های شکست‌خورده سنتی گذشته حاصل شد.

آقای کوشنر در گفت‌و‌گو با برنامه «فیس‌ د‌ نیشن» شبکه تلویزیونی سی‌بی‌اس، تاکید کرد که توافق تاریخی اخیر میان اسرائیل و امارات متحده عربی در نتیجه سه سال و نیم کار مداوم بر اساس سیاست‌های مبتنی بر عقل سلیم و منطق پرزیدنت ترامپ، که همواره می‌خواهد بهترین سیاست‌ها را برای دستیابی به بهترین نتایج در پیش بگیرد، به دست آمده است.

آقای کوشنر افزود: «این نخستین توافق صلحی است که طی ۲۶ سال گذشته بین اسرائیل و امارات متحده عربی، یعنی کشور یهودی و یک کشور عربی، اتفاق می‌افتد. آنها اختلافات گذشته را کنار گذاشتند و به صلح دست پیدا کردند.»

وی با اشاره به این که در منطقه همچنان افراد بسیاری هستند که می‌خواهند به گذشته چنگ بزنند و آن را تغییر ندهند، گفت: «این در حالی است که مردم منطقه امنیت می‌خواهند و خواستار برخورداری از رفاه عمومی هستند … و این کاری است که پرزیدنت ترامپ انجام داده است.»

آقای کوشنر با اشاره به طرح صلح خاورمیانه که پیشتر توسط ایالات متحده ارائه شده بود، گفت که «مردم غزه گروگان و اسیر دست رهبران‌شان و سازمان تروریستی حماس هستند.» او گفت که ایالات متحده می‌خواهد یک فضای به راستی ایمن را به وجود آورد و میزان فقر را در منطقه کاهش دهد، کارآفرینی کند، و تولید ناخالص داخلی آنها را افزایش دهد.

وی با این حال تاکید کرد: ‌«اگرچه فلسطینی‌ها متاسفانه گروگان رهبران‌شان هستند، اما ما نمی‌توانیم تمام منطقه را به این خاطر عقب نگه داریم. … پرزیدنت ترامپ حاضر نیست که راهبرد خود را به سیاست‌ها و طرز فکر متعارف شکست خورده گذشته متکی کند. او رهبری است که بر اساس عقل سلیم و منطق عمل می‌کند.»

پرزیدنت ترامپ هفته گذشته در زمان اعلام خبر این توافق، آن رویداد را «لحظه‌ای به واقع تاریخی» خواند و گفت: ‌«اکنون که یخ [رابطه] شکسته شده است من انتظار دارم که کشورهای عرب و مسلمان بیشتری راه امارات متحده عربی را دنبال کنند.»

به دنبال توافق تاریخی هفته گذشته میان اسرائیل و امارات متحده عربی که با تلاش ایالات متحده تحت رهبری پرزیدنت ترامپ حاصل شد، اکنون امارات اولین کشور عربی حوزه خلیج فارس و سومین کشور عربی است که با اسرائيل روابط فعال دیپلماتیک برقرار می‌کند.

XS
SM
MD
LG