لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۰

پیشنهاد جمهوریخواهان کنگره برای تحریم مقامات موسسات مالی وابسته به خامنه‌ای


کنگره ایالات متحده آمریکا
کنگره ایالات متحده آمریکا

طرح قانونی پیشنهادی تازه جمهوریخواهان، که روز چهارشنبه در واشنگتن از آن رونمایی شد، از کنگره ایالات متحده می‌خواهد قانونی را به تصویب برساند که به موجب آن، دولت پرزیدنت ترامپ ملزم می‌شود سران نهادها و بنیادهای مالی ایرانی که امپراتوری مالی خامنه‌ای را اداره می‌کنند، تحریم کند.

در این طرح آمده است: «کنگره همچنین باید دولت پرزیدنت ترامپ را ملزم کند که با استفاده از قانون جهانی مگنیتسکی، سران بنیادها و گروه‌های مالی که اداره‌کننده امپراتوری مالی خامنه‌ای هستند را تحریم کند. این نهادها عبارتند از: ستاد اجرایی فرمان امام خمینی، بنیاد مستضعفان، و سازمان اقتصادی رضوی که مجموعا تا ۲۰۰ میلیارد دلار دارایی دارند. همان طور که دوبوویتز و سعید قاسمی‌نژاد اشاره کرده‌اند، بنیاد مستضعفان و سازمان اقتصادی رضوی از سوی ایالات متحده تحریم نشده‌اند و تحریم این دو نهاد، به جلوگیری از فعالیت دوباره آن‌ها تحت عنوانی دیگر کمک می‌کند.

در سال ۱۳۹۲، رویترز اعلام کرد که خامنه‌ای یک امپراطور مالی، یا به عبارت ساده‌تر، یک اَبَرشرکت، به نام «ستاد اجرایی فرمان امام» را تحت کنترل دارد، که ارزش آن بالغ بر ۹۵ میلیارد دلار، یعنی بیشتر از درآمد سالانه نفت صادراتی آن زمان کشور نفت‌خیز ایران بود.

کمیته مطالعاتی جمهوریخواهان، بزرگترین کمیته پارلمانی محافظه‌کاران در مجلس نمایندگان آمریکا، روز چهارشنبه از طرحی رونمایی کرد که عنوان آن «راهبرد امنیت ملی کمیته مطالعاتی جمهوریخواهان: نیرومندکردن آمریکا و مقابله با تهدیدهای جهانی» است و تهیه آن یک سال و نیم طول کشیده است. این طرح «پیشنهاد می‌کند که شدید‌ترین و بی‌سابقه‌ترین تحریم‌ها توسط کنگره [آمریکا] بر ایران وضع شود.»

XS
SM
MD
LG