لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۴۹

انتخابات ایالتی مهم روز سه‌شنبه، سرنوشت قانونگذاران کهنه‌کار در واشنگتن را رقم می‌زند


یک حوزه رای گیری در بروکلین در نیویورک. آرشیو، ۸ نوامبر ۲۰۱۶
یک حوزه رای گیری در بروکلین در نیویورک. آرشیو، ۸ نوامبر ۲۰۱۶

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ سه ایالت در آمریکا روز سه شنبه صحنه برگزاری چند انتخابات هستند. در کانون این رقابت ها انتخابات درون حزبی دموکرات ها در ایالت کنتاکی است که نامزد پیروز در آن در ماه نوامبر رقیب سناتور میچ مکانل، رهبر اکثریت جمهوریخواه، خواهد بود. رقابت درون حزبی دشوار دیگر روز سه شنبه در نیویورک برای الیوت انگل، قانونگذار دموکرات، با ۳۱ ساله سابقه حضور در کنگره، رخ می‌دهد.

در کنتاکی، ایمی مک گرت، خلبان سابق تفنگداران دریایی ایالات متحده، که کارزار انتخاباتی‌اش موفق به جمع آوری ۴۱ میلیون دلار کمک مالی و جلب حمایت چهره های عمده حزب دموکرات شده است به نظر می رسید در مسیر پیروزی در برابر رقبای هم حزبی قرار دارد.

ایمی مک گرت در یک گردهمایی انتخاباتی. ۱۲ اکتبر ۲۰۱۸
ایمی مک گرت در یک گردهمایی انتخاباتی. ۱۲ اکتبر ۲۰۱۸

اما مک‌گرت ۴۵ ساله که در سال ۲۰۱۸ با فاصله نزدیکی در رقابت بر سر یک کرسی کنتاکی در مجلس نمایندگان ایالات متحده شکست خورده بود اینک با چارلز بوکر، قانونگذار ۳۵ ساله مجلس ایالتی، روبرو است که از حمایت روزنامه های ایالتی و چهره های پیشرو حزب دموکرات برخوردار شده است.

بوکر یک آمریکایی آفریقایی تبار است که کمتر از ۴ میلیون دلار کمک مالی گردآوری کرده است، ولی پیام او با خشم رای دهندگان از رفتار پلیس با سیاهپوستان هم زمان شده است.

چارلز بوکر در مجلس ایالتی کنتاکی. ۱۹ فوریه ۲۰۲۰
چارلز بوکر در مجلس ایالتی کنتاکی. ۱۹ فوریه ۲۰۲۰

سناتور چارلز شومر، رهبر اقلیت دموکرات در سنا، از حامیان مک گرت است و سناتور برنی سندرز و سناتور الیزابت وارن از بوکر حمایت کرده اند.

هر کدام از آن دو پیروز شوند باید با مکانل ۷۸ ساله رقابت کنند. پرزیدنت ترامپ در سال ۲۰۱۶ با ۳۰ درصد اختلاف رقیب دموکرات خود را در کنتاکی شکست داده بود.

در نیویورک

الیوت انگل ۷۳ ساله، رئیس دموکرات کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان ایالات متحده، از سوی جمال بومن یک آمریکایی آفریقایی تبار پیشرو دیگر به چالش کشیده شده است. این مدیر مدرسه راهنمایی در نیویورک تجربه حضور در رقابت های انتخاباتی را ندارد، اما مانند بوکر در کنتاکی از نظر مواضع سیاسی در سمت چپ رقیب هم حزبی اش قرار دارد و امیدوارست قانونگذاری دموکرات با ۱۶ دوره سابقه حضور در کنگره را شکست دهد.

ننسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده، سناتور شومر و هیلاری کلینتون، نامزد پیشین دموکرات ها در انتخابات ۲۰۱۶ ریاست جمهوری، از حامیان الیوت انگل و چهره های پیشرو حزب دموکرات از جمله الکساندریا اوکازیو کورتز از حامیان بومن هستند.

کنتاکی همچنین صحنه برگزاری شش انتخابات درون حزبی دیگر و نیویورک صحنه برگزاری ۲۶ رقابت درون حزبی دیگر است.

در ویرجینیا

رای دهندگان در ایالت ویرجینیا روز سه شنبه در هفت رقابت درون حزبی نامزد مورد نظر خود را انتخاب خواهند کرد. در یکی از رقابت‌های درون حزبی جمهوریخواهان نامزد برنده در نوامبر با سناتور دموکرات مارک وارنر دست و پنجه نرم خواهد کرد.

سه جمهوریخواه رقیب در این انتخابات درون حزبی جمهوریخواهان الیسا بالدوین، معلم، تامس اسپسیال، افسر اطلاعاتی نیروی زمینی، و دنیل گید، سرهنگ بازنشسته نیروی زمینی، هستند. گید سال ۲۰۰۴ پای راست خود را در جنگ عراق از دست داد و اینک استاد «دانشگاه آمریکن» در شهر واشنگتن است.

XS
SM
MD
LG