لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۶

عضو ارشد کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان: آمریکا باید با نفوذ ایران در ونزوئلا مقابله کند


 مایکل مک کال، عضو ارشد کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا
مایکل مک کال، عضو ارشد کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا

مایکل مک کال، عضو ارشد کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در پیامی نسبت به روابط رو به گسترش جمهوری اسلامی و «رژیم نامشروع مادورو» در ونزوئلا ابراز نگرانی کرد.

در این پیام که سه شنبه ۱۷ تیر در توئیتر اعضای جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا منتشر شده، به مقاله ای در وال استریت جورنال اشاره شده که از برنامه ریزی یک بنگاه اقتصادی وابسته به نهادهای نظامی ایران برای گشایش فروشگاه‌های موادغذایی در ونزوئلا خبر داده است.

این عضو کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در ادامه پیام خود آورده است: حضور ایران تئها ونزوئلا را بیشتر بی ثبات می کند. ما باید با نفوذ بدخیم ایران در منطقه مقابله کنیم.

جمهوری اسلامی ایران در ماه‌های اخیر تلاش کرده است به دولت ونزوئلا که با اعتراضات داخلی و تحریم خارجی روبرو بوده، کمک اقتصادی کند. این کمک ها شامل ارسال نفت و بنزین و کمک به بازسازی پالایشگاههای آن بوده است. این در حالیست که روز سه شنبه گزارش شد پالایشگاهی که کمتر از یک ماه پیش با تجهیزات و متخصصان ایرانی تعمیر شد، روز قبل دچار آتش سوزی شده و تولید بنزین در آن متوقف شده است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، همکاری جمهوری اسلامی ایران و رژیم مادورو را محکوم کرد و گفت که بزرگترین قربانیان این رابطه، مردم ایران و مردم ونزوئلا هستند.

وزیر خارجه آمریکا ۱۱ اردیبهشت ارسال شمش طلا توسط مادورو برای رژیم ایران برای همکاری در تاسیسات نفتی، گفت: بزرگترین دزدهای جهان در حال شراکت با بزرگترین رژیم حامی تروریسم جهان هستند. بزرگترین قربانیان مردم ونزوئلا و ایران هستند.

دولت پرزیدنت ترامپ در پی سرکوب اعتراضات مردمی در ونزوئلا توسط رژیم نیکلاس مادورو، دولت آن را نامشروع خواند و از زمستان سال ۹۷ خوان گوایدو، رئیس مجمع ملی ونزوئلا و رهبر مخالفان این کشور آمریکای لاتین، را به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت شناخت.

XS
SM
MD
LG