لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۷

لیندسی گراهام: ایران می‌‌تواند انرژی هسته‌ای داشته باشد، اما سلاح هسته‌ای نه


لیندسی گراهام - آرشیو
لیندسی گراهام - آرشیو

سناتور لیندسی گراهام با تاکید بر این که در میان نامزدهای انتخابات ایران فرد میانه‌رویی وجود ندارد، گفت که ایران می‌‌تواند انرژی هسته‌ای داشته باشد، اما نمی‌تواند به سلاح هسته‌ای دست یابد.

سناتور لیندسی گراهام صبح یکشنبه ۳۰ خرداد در برنامه «فاکس نیوز ساندی‌» در پاسخ به پرسش کریس والاس درباره تلاش دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا برای رسیدن به یک توافق هسته‌‌ای با جمهوری اسلامی پیش از پایان دوره ریاست جمهوری روحانی و تاثیر انتخاب شدن ابراهیم رئیسی بر این گفت‌و‌گوها، گفت که در ایران نام هیچ فرد میانه‌رویی روی برگه‌های رای وجود ندارد.

وی تاکید کرد که آیت‌الله [خامنه‌ای] یک مذهبی تندرو است که کشور را تحت سیطره خود دارد و مذهبی‌های متعصب آن را اداره می‌کنند.

وی سپس این پرسش را مطرح کرد که چرا باید توانایی عظیم غنی‌سازی در اختیار «بزرگترین حامی حکومتی تروریسم» قرار گیرد.

آقای گراهام گفت که راه بهتری وجود دارد و آن این است که ایران «می‌‌تواند انرژی هسته‌ای داشته باشد. ما یک بانک سوخت بین‌المللی خواهیم داشت. آنها نیازی به تولید سوخت برای خود ندارند. و من فکر می‌‌کنم که کشورهای عربی نیز با این ساختار موافقت می‌کنند.»

وی در عین حال نسبت به بازگشت به برجام هشدار داد و گفت که این امر منجر به وقوع یک «رقابت تسلیحاتی در خاورمیانه خواهد شد.»

مقامات دولت جو بایدن می‌گویند که دیپلماسی بهترین روش برای بازداشتن ایران از دستیابی به سلاح هسته‌ای است.

XS
SM
MD
LG