لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۳۴

جرج بوش، رئیس جمهوری جمهوریخواه پیشین ایالات متحده، به جو بایدن تبریک گفت


جرج بوش، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده، در کنار لورا بوش، بانوی اول پیشین آمریکا، در حاشیه مراسمی در یک ورزشگاه در تگزاس به علاقمندان لبخند می زند. ۶ اکتبر ۲۰۱۹
جرج بوش، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده، در کنار لورا بوش، بانوی اول پیشین آمریکا، در حاشیه مراسمی در یک ورزشگاه در تگزاس به علاقمندان لبخند می زند. ۶ اکتبر ۲۰۱۹

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ جرج بوش، رئیس جمهوری جمهوریخواه پیشین ایالات متحده، روز یکشنبه به جو بایدن، برنده پیش‌بینی شده انتخابات هفته پیش، تبریک گفته است. او می‌گوید که رئیس جمهوری منتخب دموکرات «فرصت رهبری و متحد کردن کشور» را به دست آورده است.

آقای بوش که از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۹ رئیس جمهوری آمریکا بود گفت او با بایدن «اختلاف‌نظرهای سیاسی» دارد، اما برای موفقیت او دعا کرده و عهد می‌کند به هر شکل که بتواند او را یاری دهد. آقای بوش همچنین با کامالا هریس، معاون رئیس جمهوری منتخب، تماس گرفته و به او تبریک گفته است.

وی گفت از جو بایدن برای «پیام میهن‌دوستانه» او در سخنرانی شنبه شب در ولمینگتون در ایالت دِلِاوِر تشکر کرده است. آقای بایدن شنبه شب در پی انتخابات سه شنبه و هفته‌‌ها رای‌گیری زودهنگام، در مکانی در نزدیکی خانه‌اش، پس از چهار روز شمارش آراء، مدعی پیروزی بر پرزیدنت دونالد ترامپ شد.

جرج بوش همچنین کسب بیش از ۷۰ میلیون رای توسط پرزیدنت ترامپ - در حدود ۴ میلیون کمتر از مجموع آراء آقای بایدن - را «یک دستاورد سیاسی فوق العاده» توصیف کرد.

پرزیدنت ترامپ شکست در انتخابات را نپذیرفته است. او شکایت های حقوقی متعددی را طرح کرده است و گفته است که بی‌نظمی‌ها و اقدامات خلاف قاعده او را از پیروزی برای یک دوره چهار ساله دیگر بازداشته است.

آقای بوش می‌گوید که پرزیدنت ترامپ «حق دارد درخواست بازشماری کرده و چالش‌های حقوقی را پیگیری کند و هر مساله حل نشده‌ای به شکلی مناسب مورد رسیدگی قضایی قرار خواهد گرفت.»

اما رئیس ‌جمهوری پیشین آمریکا افزود: «مردم آمریکا می‌توانند اطمینان داشته باشند که این انتخابات به شکلی بنیادین منصفانه بود، سلامت آن محفوظ خواهد ماند، و نتیجه آن روشن است.»

XS
SM
MD
LG