لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۰

دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین آمریکا می‌گوید در حزب جمهوریخواه می‌ماند و حزب جدیدی تشکیل نمی‌دهد


آقای ترامپ ۵۰ روز بعد از ترک کاخ سفید در نشست سالانه سی‌پک سخنرانی کرد.
آقای ترامپ ۵۰ روز بعد از ترک کاخ سفید در نشست سالانه سی‌پک سخنرانی کرد.

بخش انگلیسی صدای آمریکا – دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین آمریکا در نخستین سخنرانی عمومی پس از ترک کاخ سفید، مجموعه‌ای از انتقادات علیه رئیس جمهوری فعلی آمریکا مطرح کرد و گفت ممکن است که برای انتخابات سال ۲۰۲۴ نامزد شود.

آقای ترامپ که یکشنبه شب ۱۰ اسفند در نشست سالانه «کنفرانس اقدام سیاسی محافظه‌کاران» یا سی‌پک سخنرانی می‌کرد، مدعی شد که پرزیدنت بایدن، «فاجعه بارترین ماه اول یک رئیس جمهور در تاریخ معاصر» داشته است. او همچنین گفت آقای بایدن سیاست ایالات متحده را از «اول آمریکا به آخر آمریکا» تغییر داده است.

آقای ترامپ در ۵۰ روز گذشته کمتر خبرساز شده بود. او در این سخنرانی، زمزمه‌ها برای تشکیل حزب جدید توسط خود را «دروغ» نامید و گفت: ما حزب جمهوری‌خواه را داریم که هیچ‌گاه به این اندازه متحد و قوی نبوده است. من قصد ایجاد حزب جدید را ندارم و این یک خبر دورغ بود.

او درباره شرکت در انتخابات ۲۰۲۴، اشاره مستقیم نکرد اما ضمنی گفت که احتمال شرکت در انتخابات سال ۲۰۲۴ میلادی را بررسی می کند.

در حالی رئيس جمهوری پیشین آمریکا بر محبوبیت خود در این سخنرانی تاکید کرد که نظرسنجی‌های ملی از محبوبیت پرزیدنت بایدن در یک ماه گذشته خبر داده اند.

با وجود رد ادعای تقلب در دادگاه‌های مختلف، دونالد ترامپ در سخنرانی یکشنبه شب بار دیگر مدعی شد که دیوان عالی آمریکا «جرات و شهامت» رسیدگی به ادعای تقلب در انتخابات را نداشت. گروهی از حامیان او فریاد می‌زدند «پیروز شدید، پیروز شدید». شعار این افراد در حالی بود که در انتخابات گذشته در ۳ نوامبر (۱۳ آبان) آقای بایدن توانست ۷ میلیون رای بیشتر از دونالد ترامپ کسب کند و با آرای الکترال ۳۰۶ مقابل ۲۳۲، ترامپ را شکست دهد. ادعای تقلب در انتخابات از سوی دونالد ترامپ بارها تاکید شد اما هرگز در محاکم قضایی و توسط وکلای او ثابت نشد. کنگره آمریکا در ۶ ژانویه بعد از حمله حامیان آقای ترامپ، در نهایت نتایج انتخابات را به نفع جو بایدن تائید کرد.

دونالد ترامپ تنها رئيس جمهوری آمریکا در تاریخ است که دو بار از سوی کنگره استیضاح شده و هر دوبار نیز تبرئه شد. او همچنین نخستین رئیس جمهوری در ۹۰ سال اخیر است که بعد از یک دوره ریاست جمهوری، حزب او، اکثریت در هر دو بخش قانونگذاری کنگره یعنی سنا و مجلس نمایندگان را از دست داده است.

XS
SM
MD
LG