لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۹

کرونا در آمریکا - حدود ۱۵۰۰ نفر در روز جان خود را از دست می‌دهند؛ بیشتر قربانیان واکسن نزده‌اند


میلیون‌ها دانش‌آموز در آمریکا به مدارس باز می‌گردند
میلیون‌ها دانش‌آموز در آمریکا به مدارس باز می‌گردند

تعطیلات آخر هفته روز کارگر در آمریکا بار دیگر به نگرانی‌ها نسبت به افزایش موارد ابتلا در پی مسافرت‌ها و برنامه‌های تعطیلات دامن زده است.

در تعطیلات قبلی از جمله به مناسبت «روز یادبود»، آمریکا روزانه به طور متوسط کمتر از ۲۵ هزار مورد ابتلا به ویروس کرونا داشت.

اما امروز با بیش از ۱۶۰ هزار مورد ابتلا در روز و حدود ۱۰۰ هزار بیمار بستری در بیمارستان‌های سراسر کشور روبرو است.

نیویورک تایمز در گزارشی شرایط امروز را بیشتر به آغاز همه‌گیری در سال ۲۰۲۰ شبیه دانسته است.

این روزنامه می‌نویسد تابستانی که با کاهش شمار زیادی از موارد ابتلا به ویروس کرونا آغاز شد و انتظار می‌رفت پایان سخت‌ترین دوران همه‌گیری کووید-۱۹ در آمریکا باشد، با جهش آمار مرگ و میر و پر شدن بیمارستان‌ها، آمریکایی‌ها را با این واقعیت تلخ روبرو کرد که ویروس کرونا تا مدتی بخشی از زندگی آنها خواهد بود.

اکثر روزها، بیش از ۱۵۰۰ آمریکایی در اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست می‌دهند که هر چند این آمار کمتر از دوران اوج همه‌گیری در زمستان است اما نسبت به تابستان گذشته به مراتب بالاتر است.

با اینکه آمار واکسیناسیون بالاتر رفته است و پیشرفت‌های چشمگیری در ایالتهای جنوبی مشاهده می‌شود، در مناطقی از آمریکا نیز وضعیت به شدت بحرانی است.

همچنین میلیون‌ها دانش‌آموز به مدارس باز می‌گردند و عده زیادی از آنها نخستین بار از ماه مارس سال ۲۰۲۰ است که به مدرسه می‌روند.

واکسن‌ها نشان داده‌اند که در پیشگیری از ابتلای شدید و مرگ مؤثر هستند، اما ۴۷ درصد از آمریکایی‌ها کامل واکسینه نشده‌اند و گونه مسری‌تر دلتا همچنان در حال تاخت است.

مقامات بهداشتی آمریکا می‌گویند اکثر بیمارانی که در بیمارستان بستری هستند و با مرگ دست و پنجه نرم می‌کنند واکسینه‌ نشده‌اند.

متخصصان اپیدمیولوژی وضعیت کنونی آمریکا را «شکننده» توصیف می‌کنند.

هر چند احتمال ابتلای شدید و بستری شدن افراد کاملاً واکسینه شده بسیار کمتر از کسانی است که واکسن نزده‌اند، مقامات دولت فدرال هشدار داده‌اند که افراد واکسینه شده نیز می‌توانند در صورت ابتلا همچنان ناقل باشند.

XS
SM
MD
LG