لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۵۸

رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا وارد اسرائیل شد؛ محور گفتگوها ایران است


ویلیام برنز، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا
ویلیام برنز، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا

ویلیام برنز، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، در سفری که به گفته مقامات، تمرکز آن ایران است وارد اسرائیل شد.

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، سفر آقای برنز به اسرائیل در شرایطی صورت می‌گیرد که در پی حمله پهپادی به نفتکش اسرائیلی در آب‌های عمان که مقامات و تحلیلگران غربی‌ ایران را مقصر آن می‌دانند، منجر به بالاگرفتن تنش‌ها در منطقه شده است.

از طرفی، حمله راکتی هفته گذشته گروه شبه نظامی حزب‌الله که مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران است به مواضع اسرائیل در نزدیکی مرز لبنان و حملات تلافی جویانه اسرائیل به جنوب لبنان نیز به این تنش‌ها دامن زده است.

انتظار می رود که آقای برنز در سفر سه روزه خود با نخست وزیر اسرائیل، نفتالی بنت، و همتای اسرائیلی خود دیوید بارنیا، رئیس موساد و دیگر مقامات دفاعی ملاقات کند. موضوعات مهم این گفتگوها، برنامه هسته ای ایران، اقدامات تهران در منطقه و سیاست خارجی رئیس جمهوری جدید ایران، ابراهیم رئیسی است که به اتهام موارد مرتبط با نقض حقوق بشر تحت تحریم‌های آمریکا قرار دارد.

آقای رئیسی روز دوشنبه در گفتگوی تلفنی با امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، از عزم تهران برای «حفظ بازدارندگی» در منطقه خلیج فارس گفت، سخنانی که پس از حمله پهپادی به کشتی تجاری مرسر استریت بیان شد.

ملاقات با آقای بارنیا، اولین دیدار ویلیام برنز به عنوان رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا با سرپرست موساد خواهد بود و این در شرایطی است که تلاش‌های آمریکا برای احیای توافق هسته ای به بن بست خورده است.

خبرگزاری «بلومبرگ» به نقل از مقامات آمریکایی گزارش داد که دولت آمریکا در حال بررسی گزینه‌های دیگر از جمله کاهش برخی از تحریم‌های اقتصادی علیه ایران به ازای موافقت تهران با توقف فعالیت‌های هسته ای خود است.

مقامات اسرائیلی به رسانه های محلی گفته اند که انتظار دارند آقای برنز این رویکرد جدید را برایشان شرح دهد.

XS
SM
MD
LG