لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۵

واکنش یک سناتور دموکرات به تحلیف ابراهیم رئیسی: تبریک به دونالد ترامپ و دیگر مخالفان توافق هسته‌ای ایران


کریس مورفی، نماینده دموکرات سنا از ایالت کنتیکت، آرشیو
کریس مورفی، نماینده دموکرات سنا از ایالت کنتیکت، آرشیو

کریس مورفی، سناتور دموکرات ایالت کنتیکت، در توییتی نسبت به تحلیف و آغاز ریاست‌جمهوری ابراهیم رئیسی در ایران واکنش نشان داد.

او نوشت: «تبریک به دونالد ترامپ و دیگر مخالفان توافق [هسته‌ای] ایران که آگاهانه به آغاز دوره جدیدی از رهبران فوق‌العاده محافظه‌کار و تندرو در ایران کمک کردند.»

دولت دونالد ترامپ، در سال ۲۰۱۹ ابراهیم رئیسی را در ارتباط با اعدام افرادی که در سن ارتکاب جرم کم سن بودند و «شکنجه» و «دیگر رفتارهای» غیرانسانی با زندانیان در ایران تحریم کرد.

آقای مورفی پیش از این در اردیبهشت ماه با مجید تخت‌روانچی، نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل، دیدار کرده بود. او که از موافقان توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی ایران در وین و مخالف سیاست‌های دولت پیشین ایالات متحده در قبال این کشور است، پس از آن طی بیانیه‌ای از این دیدار کم‌سابقه خبر داد.

در واکنشی دیگر، سازمان عفو بین‌الملل یک روز پیش از برگزاری مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی نوشت که «جنایات علیه بشریت» بر این مراسم سایه انداخته است.

این نهاد همچنین خواستار انجام «تحقیقات کیفری» به دلیل نقش ابراهیم رئیسی در «جنایات علیه بشریت» در رابطه با «کشتار ۶۷» شد. سازمان عفو بین‌الملل، شمار اعدام‌شدگان آن سال را حدود پنج هزار نفر اعلام کرده و در گزارشی در سال ۲۰۱۸ گفته است که «آمار واقعی می‌تواند بیشتر باشد.»

XS
SM
MD
LG