لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۰۵

جو بایدن: حق راى بسيار ارزشمند است و بايد از آن حفاظت كرد


جو بایدن، تولسا، اولاهما - آٰرشیو
جو بایدن، تولسا، اولاهما - آٰرشیو

جو بايدن، رئیس جمهورى آمریکا، در سخنرانی خود به مناسبت صدمين سالگرد قتل عام نژادى در تولسا، بر اهمیت دموکراسی و حفاظت از حق راى تاکید كرد.

آقای بايدن روز سه شنبه در اوکلاهما، قانون‌گذاران كنگره از جمله دو سناتور هم حزب خود را كه اقدام در مورد لايحه گسترده اصلاح قانون انتخابات را متوقف كرده‌اند، مخاطب قرار داد و گفت: «حق راى بسيار ارزشمند است و بايد از آن حفاظت كرد.» وی قول داد با هر وسيله‌اى براى تصويب آن لایحه تلاش كند.

رئیس جمهورى آمریکا با این حال اذعان كرد که مشکلاتی نیز در این راه وجود دارد: «ماه ژوئن بايد ماه عمل کردن در كنگره باشد. بعضى‌ها می‌گويند چرا بايدن لايحه حق راى را تصويب نمی‌کند؟ دلیلش این است که بايدن در مجلس نمایندگان فقط با چهار رای اكثريت دارد و در سنا آرا برابر است، و دو سناتور دموكرات هم بيشتر با دوستان جمهوری‌خواه‌شان همراهى می‌کنند.»

جمهوری‌خواهان در حال تصویب موج بى سابقه‌اى از لوايح در ايالت‌ها هستند و می‌گويند که این کار براى جلوگيرى از تقلب در راى دادن است. اما دموكرات‌ها می‌گویند كه اين اقدامات به ويژه براى تضعيف حق راى اقليت‌ها است.

قانون‌گذاران تگزاس اخيرا به تصويب طرحی نزدیک شده‌اند كه ساعات رای‌گيرى اوليه را كاهش می‌دهد و ضرورت شناسايى راى‌دهندگان براى راى غيابى و برخى موارد ديگر را سخت‌تر می‌کند.

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG