لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۲

بايدن وعده داد سقف پذيرش پناهندگان به آمریکا را به ۱۲۵ هزار نفر افزایش دهد


جو بایدن - آرشیو
جو بایدن - آرشیو

جو بايدن، رئیس جمهورى آمريكا، روز یکشنبه ۳۰ خرداد به مناسبت روز جهانى پناهندگان در بيانيه اى گفت قصد دارد سقف پذيرش پناهندگان به ایالات متحده را در سال آينده میلادی به ۱۲۵ هزار نفر افزايش دهد. همزمان حاميان حقوق بشر می گويند آمريكا ممكن است نتواند به وعده خود در مورد تعداد پناهجويان پذیرفته شده در سال جارى عمل كند.

آقای بايدن در بيانيه خود گفت در زمانى كه تعداد آوارگان جهان به بيش از ٨٢ ميليون نفر رسيده است، ايالات متحده وظيفه دارد از دسترسى پناهجويان به امکان برخورداری از یک زندگى عزتمندانه و همچنین ادامه تحصيل اطمينان حاصل كند.

رئیس جمهورى آمريكا افزود ملت ما توسط كسانی كه از آزار مذهبى فرار کردند بنيان نهاده شده و وقتى ما براى کمک به پناهندگان اقدام می كنيم، به گذشته خود ارج می گذاريم و مطابق با بالاترين ارزش‌هاى خود عمل می کنيم.

آقای بایدن افزود به همين دلیل، سقف پذيرش پناهجويان را به ۶۲ هزار و ۵۰۰ نفر افزايش دادم و قصد دارم آن را براى سال آينده به ۱۲۵ هزار نفر برسانم.

با این حال، مدافعان حقوق بشر می گويند اگر مقامات آمريكا سريع عمل نكنند نمی توانند تا اكتبر امسال به وعده پذيرش ۶۲ هزار و ۵۰۰ پناهجو عمل کنند.

به گفته مديرعامل سازمان مهاجرت و امور پناهندگان، ایالات متحده تا اين هفته تنها به ٣ هزار و ۶۰۰ پناهجو اسكان داده و براى احياى برنامه پذيرش مهاجر، یک راه طولانى در پيش دارد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهورى پيشين آمريكا، سقف پذيرش پناهجويان براى امسال را ۱۵ هزار نفر تعیین كرده بود.

نيلوفر غلامى، روزنامه نگار و كنشگر سياسى، در گفتگو با صداى آمريكا می‌گويد سازمان‌هاى جهانى و آمريكا و ديگر كشورهاى توانا در سطحى كه وضعيت پناهجويان ايجاب می‌كند براى پذيرش و اسكان آنها اقدام نمی‌كنند. وی در مورد وضع پناهجويان ايرانى در تركيه گفت: «وضعيت پناهجويان به شكلى به بحران تبديل شده و متاسفانه كشورهاى پناهجو پذير، بخصوص در مورد پناهجويان ايرانى، آنها را از اولويت خودشان خارج كردند.»

به گفته مدافعان حقوق پناهندگان، ايالات متحده طى ٣٠ سال گذشته سالانه به طور متوسط ۹۵ هزار پناهنده را اسکان داده و طبق نظرسنجی «كميته نجات»كه اين هفته منتشر شد، آمريكاييان نسبت به پذيرش تعداد بيشترى از پناهجويان تمايل دارند.

XS
SM
MD
LG