لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۰۶

بایدن و بنت در کاخ سفید درباره برنامه هسته‌ای و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران گفت‌و‌گو می‌کنند


نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل - عکس آرشیو

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، نخست وزیر جدید اسرائیل در دیدار روز پنج‌شنبه ۴ شهریور (۲۶ اوت) خود در کاخ سفید با رئیس جمهوری آمریکا، در باره ایران، امور امنیتی، و همه‌گیری کرونا گفتگو خواهد کرد.

این نخستین دیدار حضوری دو رهبر از ماه ژوئن، یعنی از زمانی که آقای بنت نخست وزیر اسرائیل شد، محسوب می‌شود.

یک مقام دولت بایدن روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت: «این دیدار فرصتی است برای نخست وزیر [بنت] که تعهد آهنین رئیس جمهوری آمریکا نسبت به امنیت اسرائیل، حق آن کشور در دفاع از خودش، و حمایت از نیازمندی‌های دفاعی اسرائیل را مستقیما از خود رئیس جمهوری بشنود.»

این مقام افزود که پایان درگیری نظامی آمریکا در افغانستان، منابع و فرصت‌های بیشتری را برای پرداختن به دیگر اولویت‌ها، از جمله رابطه با اسرائیل، فراهم خواهد کرد.

این مقام گفت که هم برنامه هسته‌ای و هم «فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده» ایران در منطقه از جمله محورهای اصلی این دیدار خواهد بود.

این مقام گفت: «برنامه هسته‌ای ایران اخیرا به شدت از حد خارج شده و هفته به هفته، شتاب بیشتری می‌گیرد. این مشکلی بسیار جدی است و به نظر من، رهبران دو کشور فرصت خواهند داشت در باره مقابله با آن به بحث بپردازند.»

ایالات متحده و ایران جلسات مذاکره غیرمستقیم متعددی درباره بازگشت آمریکا به توافق برجام - توافقی که در ازای لغو تحریم‌ها، برنامه هسته‌ای ایران را محدود می‌کرد - برگزار کرده‌اند. پرزیدنت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، در سال ۱۳۹۷ از این توافق خارج شد.

XS
SM
MD
LG