لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۶

«روز رئیس‌جمهوری» در آمریکا؛ روزی برای تجلیل از پرزیدنت واشنگتن و دیگر روسای جمهوری ایالات متحده


یادبود رؤسای جمهور آمریکا در ایالت داکوتای جنوبی
یادبود رؤسای جمهور آمریکا در ایالت داکوتای جنوبی

بخش انگلیسی صدای آمریکا- امروز که سومین دوشنبه ماه فوریه است در تقویم آمریکا به عنوان «روز رئیس جمهوری» ثبت شده و تعطیل رسمی است.

فوریه ماهی است که با سالروز تولد دو رئیس جمهوری برجسته آمریکا - جورج واشنگتن نخستین رئیس جمهوری این کشور و آبراهام لینکلن که هدایت کشور را در دوران جنگ داخلی بر عهده داشت- در تقویم آمریکایی‌ها ماندگار شده است.

هر چند برخی از جمله کارکنان بانک‌ها و کارمندان دولت در این روز تعطیل هستند، بسیاری از مشاغل و کسب‌وکارها باز هستند و به مناسبت این روز، حراج‌های خوبی در فروشگاه‌ها می‌توان پیدا کرد.

این جشن چطور آغاز شد؟

تجلیل از ریاست جمهوری آمریکا با گرامیداشت سالروز تولد جورج واشنگتن در روز بیست و‌ دوم ماه فوریه آغاز شد.

در سال ۱۹۶۸، کنگره آمریکا این روز را به عنوان تعطیل رسمی به رسمیت شناخت و به سومین دوشنبه ماه فوریه منتقل کرد تا یک تعطیلات آخر هفته سه روزه برای مردم آمریکا فراهم شود.

در آن زمان، برخی معتقد بودند که بهتر است در این روز تولد آبراهام لینکلن (دوازدهم فوریه) را نیز گرامی بدارند و نامش را از سالروز تولد واشنگتن به «روز ریاست جمهوری» تغییر دهند.

قانونگذاران این ایده را رد کردند و هنوز این تعطیلات رسماً به عنوان روز تولد واشنگتن شناخته می‌شود. با این حال، برای اکثر مردم آمریکا این روز مناسبتی برای تجلیل از تمامی رؤسای‌ جمهوری آمریکا است.

رئیس جمهور چهل و ششم

جو بایدن پانزدهمین رئیس جمهوری است که پیش از رسیدن به سمت ریاست جمهوری به عنوان معاون رئیس جمهور خدمت کرده است. از این تعداد، هشت نفر به دلیل درگذشت رئیس جمهور به این مقام رسیدند و یک نفر - جرالد فورد- در پی استعفای رئیس جمهور ریچارد نیکسون به این مقام رسید.

آقای بایدن همچنین دومین رئیس جمهور کاتولیک پس از کندی است. سایر رؤسای جمهور آمریکا پروتستان بوده‌اند.

آمریکا تاکنون‌هیچ رئیس جمهور یهودی و یا مسلمانی نداشته است. همچنین رئیس‌جمهوری به صورت علنی خداناباور نبوده است اما عده‌ای بر این باور هستند که توماس جفرسون، آبراهام لینکلن و ویلیام هوارد تفت یا «آگنوستیک» بوده‌اند یعنی نسبت به وجود یا عدم وجود پروردگار اظهار بی اطلاعی می‌کردند و یا «آتئیست» یعنی خداناباور بوده‌اند.

جو بایدن، با ۷۸ سال سن، مسن‌ترین رئیس جمهوری آمریکا تا به امروز است.

جوان‌ترین رئیس‌جمهور در تاریخ این کشور، تئودور روزولت بود که در ۴۲ سالگی رئیس‌جمهور شد و پس از او جان اف کندی، که در ۴۳ سالگی قدم به کاخ سفید گذاشت.

XS
SM
MD
LG