لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۹

درخواست هفت سناتور دموکرات از کمیته اخلاق سنا برای تحقیق درباره تد کروز و جاش هاولی


سناتورهای جمهوریخواه تد کروز (راست) و جاش هاولی (چپ) پس از مخالفت جمهوریخواهان با تائید انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ایالت آریزونا با یکدیگر صحبت می کنند. ششم ژانویه ۲۰۲۱
سناتورهای جمهوریخواه تد کروز (راست) و جاش هاولی (چپ) پس از مخالفت جمهوریخواهان با تائید انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ایالت آریزونا با یکدیگر صحبت می کنند. ششم ژانویه ۲۰۲۱

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ هفت سناتور دموکرات از «کمیته اخلاق سنا» خواسته‌اند درباره اقدامات تد کروز و جاش هاولی، سناتورهای جمهوریخواه، تحقیقات انجام دهد تا «درک کاملی از نقش‌شان» در شورش طرفداران دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، به ساختمان کنگره در ششم ژانویه، به دست آید.

سناتورهای دموکرات روز پنجشنبه ۲ بهمن، با ارائه این درخواست گفتند پرسشی که سنا باید درباره آن تحقیق کند این نیست که آیا کروز و هاولی حق مخالفت با پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده را داشته اند یا نه؛ بلکه مساله این است که آیا سناتورها در اولویت دادن به وفاداری به عالی ترین اصول اخلاقی و وفاداری به کشور در برابر وفاداری به اشخاص، حزب یا دولت کوتاهی کرده اند یا نه. آن‌ها همچنین گفتند این تحقیقات باید روشن کند که آیا سناتور کروز از ایالت تگزاس و سناتور هاولی از ایالت میزوری به رفتاری نامناسب که بر جایگاه سنا تاثیر گذاشته باشد دست زده اند یا نه.

سناتورهای دموکرات در نامه خود به رئیس کمیته اخلاق سنا نوشته اند تا روشن شدن پاسخ این پرسش‌ها، آن‌ها و این نهاد زیر سایه‌ای از ابهام قرار خواهند داشت.

قانونگذاران دموکرات گفتند، کروز و هاولی قصد خود برای مخالفت را با علم به این اعلام کردند که ادعاهای تقلب در انتخابات بی اساس بود و به خشونت منجر شده بود.

کروز و هاولی خشونت‌ها در ششم ژانویه را محکوم کرده‌اند. هاولی در بیانیه ای گفت: «جو بایدن و دموکرات ها درباره اتحاد صحبت می کنند؛ اما گستاخانه می‌کوشند اختلاف عقیده را ساکت کنند.»

سناتورهای دموکرات امضا کننده این نامه شلدون وایتهاوس از رودآیلند، ران وایدن از اورگان، تینا اسمیت از مینه سوتا، ریچارد بلومنتال از کانتیکت، میزی هیرونو از هاوایی، تیم کین از ویرجینیا، و شرود براون از اوهایو هستند.

XS
SM
MD
LG