لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۷

مایک پنس و کامالا هریس در مورد توافق هسته‌ای ایران و از بین بردن سلیمانی دیدگاه‌هایی کاملا متفاوت دارند


انتخابات ۲۰۲۰ - معاون رئیس جمهوری مایک پنس و نامزد دموکرات‌ها برای معاون ریاست جمهوری کامالا هریس
انتخابات ۲۰۲۰ - معاون رئیس جمهوری مایک پنس و نامزد دموکرات‌ها برای معاون ریاست جمهوری کامالا هریس

در جریان مناظره‌ کاندیداهای معاونت ریاست جمهوری در سالت‌لیک سیتی که شامگاه چهارشنبه ۱۶ مهر از شبکه‌های تلویزیونی پخش شد، مایک پنس معاون رئیس جمهوری و سناتور کامالا هاریس در مورد توافق هسته‌ای ایران و از بین بردن قاسم سلیمانی، دیدگاه‌های بسیار متفاوتی ارائه کردند.

سناتور هریس گفت: «به توافق هسته‌ای ایران نگاه کنید که حالا ما را در موقعیتی قرار داده است که امنیت کمتری داریم؛ چرا که آن‌ها دارند چیزی می‌سازند که ممکن است نهایتاً یک زرادخانه هسته‌ای بسیار بزرگ باشد.»

سناتور هریس افزود: «ما بخشی از آن توافق بودیم، ما با دوستانمان و با هم‌پیمانانمان در سرتاسر کشور در توافق هسته‌ای ایران بودیم و به خاطر روش تک‌گرایانه و انزواگرایانه دونالد ترامپ در سیاست خارجی، او ما را [از برجامَ] خارج کرد و امنیت آمریکا را کمتر کرد.»

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری، ضمن مخالفت با این دیدگاه تاکید کرد که سیاست و اقدامات پرزیدنت ترامپ در مورد ایران، آمریکا، و متحدان آمریکا را امن‌تر کرده است.

مایک پنس گفت:‌ «شما درباره بازگشت دوباره به توافق هسته‌ای ایران صحبت کردید. در حالی که دولت قبل ۱.۸ میلیارد دلار به بزرگترین حکومت حامی تروریسم در جهان پرداخت، پرزیدنت دونالد ترامپ ما را از آن توافق خارج کرد، و وقتی قاسم سلیمانی در راه سفر به بغداد برای صدمه زدن به آمریکایی‌ها بود، پرزیدنت دونالد ترامپ او را حذف کرد. و آمریکا امن‌تر است، متحدان ما امن‌تر هستند، و مردم آمریکا می‌دانند که پرزیدنت دونالد ترامپ هیچ‌‌گاه اقدامی به جز محافظت از مردم آمریکا انجام نمی‌دهد.»

کامالا هریس در پاسخ گفت که «پس از حمله به قاسم سلیمانی، حمله‌ای در واکنش به آن علیه نیروهای ما در عراق انجام شد و آن‌ها با جراحات مغزی جدی روبرو شدند.» ولی مایک پنس در پاسخ به او یادآوری کرد که چرا پرزیدنت ترامپ این تصمیم را گرفت و به نیروهای نظامی ایالات متحده دستور داد تا قاسم سلیمانی را از بین ببرند.

مایک پنس گفت: «مردم آمریکا سزاوار این هستند که بدانند قاسم سلیمانی، یک ژنرال ایرانی، مسئول مرگ صدها نیروی نظامی آمریکایی بود. وقتی فرصت مناسب فراهم شد، ما دیدیم که او برای کشتن آمریکایی‌های بیشتری راهی بغداد است، و پرزیدنت ترامپ تردید به خود راه نداد و حالا دیگر اثری از قاسم سلیمانی نیست. ولی شما سزاوار هستید که بدانید جو بایدن و کامالا هریس در واقع از تصمیم منجر به از بین بردن قاسم سلیمانی،‌ انتقاد کردند. این به واقع غیرقابل توضیح است. ولی در مورد جو بایدن قابل توضیح است؛ چرا که کارنامه جو بایدن نشان می‌دهد که او با تصمیم حمله به محل اختفای اسامه بن‌لادن [نیز] مخالف بود.»

پرزیدنت ترامپ در بیانیه‌ای که سوم ژانویه و در زمان اعلام خبر کشته شدن قاسم سلیمانی منتشر کرد، به دلایل این حمله نیروهای نظامی ایالات متحده اشاره کرد.

پرزیدنت ترامپ در آن زمان گفت: «سلیمانی مشغول برنامه‌ریزی برای اجرای حملاتی بدخواهانه و حتمی علیه دیپلمات‌ها و کارکنان نظامی آمریکایی بود؛ ولی ما او را در حال ارتکاب جرم پیدا کردیم و از بین بردیم.»

توافق هسته‌ای ایران در سال ۲۰۱۵ توسط دولت باراک اوباما و در زمانی که جو بایدن معاون رئیس جمهوری بود، امضا شد. پرزیدنت ترامپ در سال ۲۰۱۸ ایالات متحده را از آن خارج کرد و گفت که این توافق در مورد برنامه موشکی بالستیک و نقش ایران در جنگ‌های منطقه‌ای، ناکام بوده است. پرزیدنت ترامپ تحریم‌های اقتصادی علیه ایران، از جمله صادرات نفت ایران، را بازگرداند، ولی به ایران پیشنهاد داد که بر سر یک توافق هسته‌ای جدید و بهتر - توافقی که تمامی نقایص توافق سال ۲۰۱۵ را برطرف کند - مذاکره کنند.

XS
SM
MD
LG