لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۶

پرزیدنت ترامپ: ما از توافق هسته‌ای فاجعه‌بار دولت قبل با ایران خارج شدیم


President Donald Trump speaks during a campaign rally at Manchester-Boston Regional Airport, Friday, Aug. 28, 2020, in Londonderry, N.H. (AP Photo/Charles Krupa)
President Donald Trump speaks during a campaign rally at Manchester-Boston Regional Airport, Friday, Aug. 28, 2020, in Londonderry, N.H. (AP Photo/Charles Krupa)

پرزیدنت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بار دیگر، از خروج از توافق‌هسته‌ای ایران دفاع کرد.

پرزیدنت ترامپ که جمعه شب ۷ شهریور در شهر لاندندری در ایالت نیوهمشایر سخنرانی می‌کرد، گفت:‌ ما از توافق هسته‌ای فاجعه‌بار دولت قبل با ایران خارج شدیم. ما ۱۵۰ میلیارد دلار به ایران برای توافقی که در واقع خیلی کوتاه مدت بود، پول دادیم. از آن جالب‌تر، ۱.۸ میلیارد دلار پول نقد به آن‌ها دادیم. کلی پول نقد که با چند هواپیما بردند. خیلی بد بود و آن زمان بود که من فهمیدم چقدر یک پرزیدنت در ایالات متحده قدرتمند است. وقتی یک رئیس جمهوری این حق را داشته باشد - که به نظرم نداشت - که به بانک‌ها برود و ۱.۸ میلیارد دلار پول نقد بگیرد و تحویل افرادی بدهد که ازجرات و شجاعت ما متنفر هستند، به این می‌گویند قدرت. البته من باور ندارم که او حق داشت چنین کاری کند.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنانش گفت: جو بایدن به جنگ عراق راى مثبت داد، من مخالف جنگ عراق بودم. او با ماموریت کشتن اسامه بن لادن مخالف بود، او با كشتن سليمانى مخالف بود.

روز چهارشنبه، حساب توئیتری وزارت خارجه آمریکا نقل قولی از رئیس جمهوری آمریکا، را بازنشر کرد که در آن از پرزیدنت ترامپ نقل شده بود: «من سخت‌ترین تحریم‌ها را علیه ایران اعمال کردم و این باعث دشواری زیادی در دادن پول به سازمان‌های تروریستی برای آنها شده است.»

دولت پرزیدنت ترامپ از دوسال پیش کارزار فشار حداکثری بر رژیم ایران را آغاز کرد. آمریکا می‌گوید رژیم ایران بزرگترین دولت حامی تروریسم در جهان است و حمایت تهران از گروه‌های تروریستی به افزایش بی‌ثباتی در خاورمیانه منجر شده است.

وزیر خارجه آمریکا خرداد ۱۳۹۷ با اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، ۱۲ شرط ایالات متحده برای توافق با جمهوری اسلامی را برشمرد که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم ایران است. برخی از این شروط شامل توقف حمایت از تروریسم و خودداری از اقدامات مخرب در منطقه نظیر حمایت از حزب الله لبنان و دخالت در کشورهای منطقه است.

XS
SM
MD
LG