لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۵

آمریکا کشتن سوخت‌بران و معترضان در سیستان و بلوچستان توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی را «به شدت» محکوم کرد


تصویری منتسب به تیراندازی ماموران سپاه به سوی سوخت‌بران در حاشی شهر سراوان در استان سیستان و بلوچستان
تصویری منتسب به تیراندازی ماموران سپاه به سوی سوخت‌بران در حاشی شهر سراوان در استان سیستان و بلوچستان

وزارت خارجه آمریکا می‌گوید کشتن سوخت‌بران و معترضان از سوی نیروهای دولتی در سیستان و بلوچستان ایران را «به شدت» محکوم می‌کند.

توییتر فارسی وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۱۳ اسفند نوشت: ما قتل های گزارش شده سوختبران و معترضان توسط نیروهای امنیتی دولتی در استان سیستان و بلوچستان ایران را به شدت محکوم می کنیم. استفاده از نیروی مرگبار علیه تظاهرکنندگان غیر مسلح، نقض آشکار قوانین بین المللی است و بی اعتنایی بی رحمانه به جان انسان ها را نشان می دهد.»

عفو بین الملل روز سه‌شنبه ۱۲ اسفند، با صدور بیانیه ای در سایت خود می گوید که سپاه پاسداران ایران علیه سوخت‌بران غیرمسلح در نزدیکی شهر سراوان در استان سیستان و بلوچستان، به طور غیرقانونی به نیروی مرگبار متوسل شده است.

صدای آمریکا روز سه‌شنبه ۵ اسفندماه، بر اساس ویدئوهای ارسالی و همچنین روایت‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی خبر داد‌ جمعی از شهروندان سراوان به دنبال آن چه که کشته شدن چندین سوخت‌بر توسط شلیک مستقیم ماموران سپاه پاسداران گزارش شده است، در مقابل ساختمان فرمانداری این شهرستان تجمع کردند.

این اعتراضات تا چند روز ادامه داشت و ماموران دولتی به سوی معترضان تیراندازی کردند.

وزارت خارجه آمریکا روز جمعه ۸ اسفند نیز نسبت به خشونت دولت ایران علیه سوخت‌بران و معترضان در سیستان و بلوچستان ابراز نگرانی عمیق کرد.

XS
SM
MD
LG