لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۹

آمریکا دو قاضی و چند نهاد قضایی جمهوری اسلامی را به دلیل نقض حقوق انسانی مردم ایران تحریم کرد


مایک پمپئو
مایک پمپئو

دولت ایالات متحده شامگاه پنجشنبه سوم مهر ماه تعداد دیگری از اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی را، از جمله قاضی‌ای که برای نوید افکاری کشتی‌گیر ایرانی حکم اعدام صادر کرد، به دلیل نقض حقوق بشر در فهرست تحریم‌ها قرار داد.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در بیانیه‌ای ضمن اعلام این خبر گفت: ایالات متحده قاضی سیدمحمود ساداتی، قاضی محمد سلطانی، و همچنین شعبه یک دادگاه انقلاب شیراز، و زندان‌های عادل‌آباد، وکیل‌آباد و ارومیه را تحت تحریم قرار داده است.

وی با تاکید بر این که رژیم ایران باید به حقوق انسانی مردم ایران احترام بگذارد گفت: رژیم جمهوری اسلامی به رغم تکالیف و تعهداتش همچنان به دگرگون سازی نظام قضایی کشور برای دامن زدن به ارعاب و سرکوب ادامه می‌دهد.

آقای پمپئو خاطر نشان کرد: ایالات متحده متعهد است مقاماتی را که آزادی و عدالت را از مردم ایران سلب می‌کنند پاسخگو نماید و امروز اقدامات جدیدی را در راستای حمایت از مردم ایران بر می‌داریم و آن افراد را تحت تحریم قرار می‌دهیم.

همزمان وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز در بیانیه‌ای جزئیات مربوط به افراد و نهادهای جدید تحریم شده ایرانی را منتشر کرد و گفت، سیدمحمود ساداتی قاضی دادگاه انقلاب شیراز و محمد سلطانی قاضی دادگاه انقلاب مشهد مشمول تحریم‌های ثانویه نیز هستند.

بر اساس این بیانیه، زندان‌ عادل‌آباد در شیراز، شعبه یک دادگاه انقلاب شیراز، زندان ارومیه در آذربایجان غربی، و زندان وکیل آباد در شهر مشهد، اسامی نهادهایی هستند که امروز در فهرست تحریم‌های اولیه و ثانویه آمریکا قرار گرفتند.

نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران پیشتر در روز پنجشنبه اعلام کرده بود که واشنگتن قصد دارد چند فرد و نهاد ناقض حقوق بشر در ایران، از جمله قاضی پرونده نوید افکاری و دو نهاد ذیربط در آن را تحت تحریم قرار دهد.

به گفته الیوت آبرامز «این به اصطلاح دادگاه‌های انقلاب [طبق استانداردهای] ایالات متحده اصلا دادگاه محسوب نمی‌شوند. آنها فقط ابزاری هستند تا رژیم ایران بتواند قدرت خود را حفظ کند و آزادی‌خواهان را به زندان بیاندازد یا حتی اعدام کند.»

وی خاطرنشان کرده بود: احکام این دادگاه‌ها «مطابق دستور آیت‌الله‌ها صادر می‌شود و آنها عدالت را به سخره گرفته‌اند.»

XS
SM
MD
LG