لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۳

پرزیدنت ترامپ و جو بایدن دیدگاه‌های بسیار متفاوتی را درباره اجباری شدن استفاده از ماسک صورت برای آمریکایی‌ها مطرح کردند


2020 election / انتخابات ۲۰۲۰
2020 election / انتخابات ۲۰۲۰

پرزیدنت ترامپ و جو بایدن معاون ریاست جمهوری پیشین آمریکا، روز پنجشنبه دیدگاه‌های بسیار متفاوتی را درباره اجباری شدن پوشیدن ماسک صورت برای آمریکایی‌ها در جریان همه‌گیری کووید-۱۹ مطرح کردند.

پرزیدنت ترامپ، که در کاخ سفید با خبرنگاران سخن می‌گفت، به شدت با پیشنهاد بایدن درباره الزام اجباری شدن پوشیدن ماسک صورت برای همه آمریکایی‌ها در بیرون از خانه به منظور محافظت در برابر شیوع ویروس کرونا، مخالفت کرد.

پرزیدنت ترامپ گفت: «ما امروز دیدیم که جو بایدن همچنان به سیاسی کردن این همه‌گیری ادامه می‌دهد.» وی تاکید کرد که «بایدن در همه موارد در مورد ویروس اشتباه کرده، شواهد علمی را نادیده گرفته، و سیاست‌های چپ‌ها را بر حقایق و شواهد ارجح دانسته است.»‌

بایدن کمی پیش از آن در یک نشست مطبوعاتی در ولمینگتون ایالت دلاوِر پیشنهاد کرد که «تک‌تک آمریکایی‌ها حداقل طی سه ماه آینده باید وقتی در خارج [از خانه] هستند ماسک بگذارند و همه فرمانداران باید فرمانی را برای اجباری کردن استفاده از ماسک صادر کنند.»

بایدن پیشنهاد کرد: «بیایید از همین حالا بی‌درنگ در سراسر کشور فرمان استفاده اجباری از ماسک را اجرا کنیم و جان [انسان‌ها] را نجات دهیم.»

پرزیدنت ترامپ در پاسخ گفت که بایدن «می‌خواهد دولت فدرال یک فرمان فراگیر را برای شهروندان تابع قانون صادر کند. او می‌خواهد رئیس جمهوری ایالات متحده، تنها با چرخش یک قلم، به ۳۰۰ میلیون شهروند آمریکا دستور دهد که به مدت دست‌کم سه ماه پیاپی ماسک بگذارند.»

پرزیدنت ترامپ گفت: «دولت من رویکرد متفاوتی دارد. ما آمریکایی‌ها را به پوشیدن ماسک تشویق کرده‌ایم و من تاکید کرده‌ام که این یک کار میهن‌پرستانه است.» او افزود که هر ایالت باید به صورت جداگانه در مورد سیاست‌های مربوط به ماسک صورت تصمیم بگیرد؛ چرا که «هر ایالت متفاوت است و با شرایط منحصربه‌فردی رو‌به‌رو است.»

او گفت: «ما این را به فرمانداران هر ایالت واگذار کرده‌ایم تا سیاست‌های مربوط به ماسک صورت خودشان را تدوین و اعمال کنند.»

پرزیدنت ترامپ گفت: «ما برای دستیابی به این هدف نیازی نداریم که وزن کامل دولت فدرال را بر آمریکایی‌های تابع قانون وارد آوریم. آمریکایی‌ها باید از آزادی‌های‌شان برخوردار باشند و من به مردم آمریکا و فرمانداران‌شان بسیار اعتماد دارم.

XS
SM
MD
LG