لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۹

هیأت آمریکایی به ریاست استیون منوشن در نخستین پرواز مستقیم تجاری از اسرائیل به بحرین مقامات اسرائیلی را همراهی کرد


سفر تاریخی هیئت‌های ایالات متحده و اسرائیل به بحرین (عکس از دفتر مطبوعاتی دولت اسرائیل)
سفر تاریخی هیئت‌های ایالات متحده و اسرائیل به بحرین (عکس از دفتر مطبوعاتی دولت اسرائیل)

اوفیر گندلمن، سخنگوی بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل، در حساب رسمی توئیتر خود به نقل از سخنانی که آقای نتانیاهو روز یکشنبه در آغاز جلسه هیأت دولت اسرائیل ایراد کرده بود، نوشت که هیأت اعزامی دولت ایالات متحده به ریاست استیون منوشن، وزیر خزانه‌داری آمریکا، به همراه هیأت اعزامی دولت اسرائیل به ریاست مئیر بن‌شبات، مشاور امنیت ملی اسرائیل، روز یکشنبه با نخستین پرواز تجاری مستقیم از اسرائیل به بحرین سفر کرد.

به نوشته آقای گنلدمن، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، گفت: «بنا بر تلاش‌هایی که تحت هدایت من در زمینه برقراری یک توافق صلح با بحرین انجام شد، امروز هیأتی از اسرائیل به ریاست مئیر بن‌شبات، مشاور امنیت ملی [اسرائیل]، عازم بحرین شد. این هیأت با همراهی یک هیأت آمریکایی به ریاست استیون منوشن، وزیر خزانه‌داری [آمریکا]، راهی این سفر شد. این پیشرفت چشمگیری است و ما در حال پیشبرد این توافق‌های صلح – صلحی واقعی – با آنها و با امارات متحده عربی هستیم.»

آقای نتانیاهو گفت: «این هیأت‌ها اکنون در زمینه توافق‌های همکاری و ایجاد توافق صلح با بحرین فعالیت خواهند کرد. این یک دستاورد دیگر در روابط ‌ما با جهان عرب، به لطف سیاست جدید و متفاوتی که ما هدایت آن را در دست داریم، است.»

آقای اوفیر گندلمن، سخنگوی نخست‌وزیر اسرائیل، همچنین در حساب رسمی توئیتر خود با انتشار تصویری از کابین خلبان هواپیمای پرواز شماره ۹۷۳ هواپیمایی ال‌عال نوشت: «در مسیرمان به سوی بحرین. سلام. شالوم. صلح!»

استیون منوشن، وزیر خزانه‌داری آمریکا، نیز طی سخنانی خطاب به خبرنگاران در فرودگاه بن‌گوریون در تل‌آویو گفت: «حضور در این جا، به ویژه امروز و به نمایندگی پرزیدنت ترامپ و ریاست هیأت ایالات متحده برای چنین مناسبت مهمی، افتخار بزرگی است. من از حضور در این جا برای انجام نخستین پرواز تجاری به بحرین بی‌نهایت خرسندم و من به ویژه می‌خواهم از آقای نخست وزیر و پادشاه به خاطر رهبری جسورانه‌شان، و نیز از پرزیدنت ترامپ که با توافق‌های ابراهیم و پیمان صلح ما را برای این روز خار‌ق‌العاده و این زمان مهم گردهم آورد، سپاسگزاری کنم.»

به نوشته تایمز اسرائیل، پرواز شماره ۹۷۳ هواپیمایی ال‌عال، بامداد یکشنبه تل‌آویو را ترک کرد. هیأت اسرائیلی به ریاست مئیر بن‌شبات، مشاور امنیت ملی، و الون اوشپیز، مدیر کل وزارت خارجه، در منامه چندین توافقنامه دوجانبه را میان دولت‌های اسرائیل و بحرین امضاء خواهند کرد که از آن جمله می‌توان به یک ابلاغیه مشترک، که به طور رسمی میان دو کشور روابط دیپلماتیک برقرار می‌کند، اشاره کرد.

بنا بر اعلام وزارت خزانه‌داری ایالات متحده، اعضای هیأت اعزامی دولت آمریکا، شامل آقای منوشن، آوی ‌برکوویتس، دستیار رئیس‌جمهوری آمریکا و نماینده ویژه در مذاکرات بین‌المللی، دیوید فریدمن سفیر آمریکا در اسرائیل، رابرت گرینوِی ریاست ارشد امور خاورمیانه و شمال آفریقا در شورای امنیت ملی کاخ سفید، و چند تن دیگر از مقامات کاخ سفید و وزارت خزانه‌داری آمریکا است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در این رابطه اعلام کرد که پرواز تاریخی روز یکشنبه از تل‌آویو به منامه بخشی از سفر چهار روزه هیأت اعزامی ایالات متحده به اسرائیل، بحرین، و امارت متحده عربی از ۱۷ اکتبر تا ۲۰ اکتبر «به منظور حمایت همکاری اقتصادی گسترش یافته تحت توافق‌های ابراهیم، که ماه گذشته توسط این سه کشور امضاء شد» است.

وزارت خزانه‌داری در یک بیانیه مطبوعاتی درباره این سفر، که قبل از عزیمت هیأت اعزامی از واشنگتن منتشر شد، اعلام کرد که هیأت های ایالات متحده و اسرائیل در منامه در جلساتی با مقامات ارشد بحرین شرکت خواهند کرد.

وزارت خزانه‌داری اعلام کرد: «این گروه سپس به ابوظبی خواهد رفت و در آنجا آقای وزیر منوشن در نخستین اجلاس تجاری توافقنامه‌های ابراهیم شرکت خواهد کرد. سپس نمایندگان ایالات متحده و اسرائیل با نخستی پرواز مستقیم تجاری از ابوظبی به تل‌آویو بازخواهند گشت.‌»

XS
SM
MD
LG