لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۵۵

پرزیدنت ترامپ و جو بایدن برای نخستین مناظره انتخاباتی در سه‌شنبه شب آماده می‌شوند


2020 election / انتخابات ۲۰۲۰
2020 election / انتخابات ۲۰۲۰

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، و جو بایدن، رقیب دموکرات او، در روزهای آخر هفته گفتند که برای رویارویی با یکدیگر در اولین مناظره ریاست جمهوری که سه‌شنبه شب (۸ مهر) برگزار می‌شود، خود را آماده می‌کنند.

پرزیدنت ترامپ روز یکشنبه در پاسخ به این پرسش خبرنگاران که آیا برای مناظره تمرین می‌کند، گفت: «بله، ما این کار را انجام می‌هیم.»

پرزیدنت ترامپ با اشاره به رودی جولیانی شهردار پیشین نیویورک، کریس کریستی فرماندار سابق ایالتنیوجرسی، و کیلی مکننی سخنگوی کاخ سفید، که در سالن کنفرانس‌های مطبوعاتی کاخ سفید کنار او نشسته بودند، گفت: «این دو آقا کمک کرده‌اند و کیلی هم آن جا حضور داشته است.»

رئیس جمهوری آمریکا در پاسخ به این پرسش که آیا در تمرین‌ها کسی نقش جو بایدن را بازی می‌کند یا نه، بار دیگر به جولیانی و کریستی اشاره کرد.

وی با به کار بردن لقب تمسخرآمیزی که او برای معاون رئیس جمهوری سابق آمریکا ابداع کرده است، گفت: «به نظر من، شاید تركيب این دو و يا هر کدام از آنها به تنهایی، پنج برابر باهوش‌تر از جو خواب‌آلود باشد.»

آقای ترامپ به خبرنگاران گفت: «ما قبل از این که به این جا بیاییم کمی برای مناظره‌ها تمرین کردیم. من فکرمی‌کنم که همه این کارها خودش به نوعی آماده‌‌سازی برای مناظره است. کاری که من هر روز انجام می‌دهم، خودش به نوعی تمرین مناظره است. من مرتب با پرسش‌های شما رو‌به‌رو می‌شوم.»

یک روز پیشتر، جو بایدن نیز در مورد آماده‌سازی خود برای مناظره‌های ریاست جمهوری با پرزیدنت ترامپ درمصاحبه‌ای اختصاصی با شبکه «ام‌اس‌ان‌بی‌سی» صحبت کرد.

معاون رئیس جمهوری سابق آمریکا گفت: «من آماده‌ام بروم و از دیدگاه‌های خودم و این که چرا فکر می‌کنم او[آقای ترامپ] شکست خورده است و چرا فکر می‌کنم پاسخ‌هایی که من ارائه می‌دهم به مردم آمریکا و اقتصاد آمریکا کمک می‌کند و [آمریکا] را از‌ لحاظ بین‌المللی امن‌تر خواهد کرد، دفاع کنم.»

آقای بایدن اذعان کرد که مناظره با پرزیدنت ترامپ کار ساده‌ای نیست.

او گفت: «من می‌دانم که این کار دشواری خواهد بود. حدس می‌زنم که این مناظره فقط شامل حملات مستقیم خواهد بود. كه بيشتر جنبه شخصى خواهد داشت.»

آقای بایدن به این که چه کسی و چگونه برای آماده شدن جهت مناظره به او کمک می‌‌کند، اشاره‌ای نکرد. اما خبرگزاری اسوشیتدپرس روز یکشنبه گزارش داد که در این مناظره‌ها باب بائر، مشاور ارشد آقای بایدن و مشاور حقوقی پیشین کاخ سفید، نقش پرزیدنت ترامپ را ایفا کرده است.

پرزیدنت ترامپ و جو بایدن قرار است مطابق برنامه سه‌شنبه شب در کلیولند، ایالت اوهایو، برای نخستین بار در صحنه مناظره رو در روی هم قرار بگیرند.

کمیسیون مناظره‌های ریاست جمهوری که به گردانندگان مناظره اجازه می‌دهد موضوعات و پرسش‌ها را خودشان انتخاب کنند، اعلام کرده است که کریس والاس، مجری شبکه خبری فاکس گرداننده این مناظره یکساعت و نیمه خواهد بود. آقای والاس شش موضوع - «سوابق ترامپ و بایدن»، «دیوان عالی»، «کووید-۱۹»،« اقتصاد»، «نژاد و خشونت در شهرهای ما»، و «سلامت انتخابات» - را برای این مناظره انتخاب کرده است.

بنا بر اعلام این کمیسیون، شش موضوع ذکر شده «ممکن است بنا بر خبرها و تحولات روز تغییر کنند» و انتظار می‌رود نامزدها به مدت ۱۵ دقیقه در مورد هر موضوع بحث کنند.

XS
SM
MD
LG