لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۷

جو بایدن


جو بایدن در مقابل کنگره ایالات متحده و حضور مهمانان، توسط رئیس دیوان عالی ایالات متحده سوگند یاد کرد
جو بایدن در مقابل کنگره ایالات متحده و حضور مهمانان، توسط رئیس دیوان عالی ایالات متحده سوگند یاد کرد

جو بایدن، چهل و ششمین رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا

جوزف رابینت بایدن به عنوان نامزد نهایی حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری ۳ نوامبر ۲۰۲۰ میلادی (سیزدهم آبان ۱۳۹۹) انتخاب شد. مراسم رسمی ادای سوگند او پس از پیروزی در انتخابات روز ۲۰ ژانویه ۲۰۲۱ (اول بهمن ۱۳۹۹) در مقابل کنگره برگزار شد و بطور رسمی فعالیت خود را به عنوان چهل و ششمین رییس جمهوری ایالات متحده آغاز کرد.

جو بایدن ۲۰ نوامبر ۱۹۴۲ در شهر اسکرانتن در شمال شرق ایالت پنسیلوانیا به دنیا آمد. پدر و مادر او چهار فرزند داشتند که جو بزرگترین آنها بود. در سال ۱۹۵۳خانواده بایدن به شهر کلِیمانت در ایالت دِلِور نقل مکان کردند. جو بایدن دانش آموخته دانشگاه دلور و دانشکده حقوق سیراکیوز است و سابقه عضویت در شورای شهر نیوکسل، پیش از راهیابی به کنگره آمریکا را دارد.

وی در هشت سال ریاست جمهوری باراک اوباما از ژانویه ۲۰۰۹ تا ژانویه ۲۰۱۷ معاون او بود. جو بایدن، پیش از آن که چهل و هفتمین معاون رییس جمهوری آمریکا شود، ۳۶ سال نماینده دلور در سنا بود. او در ۲۹ سالگی به سنا راه یافت و یکی از جوان‌ترین سناتورهای تاریخ آمریکا شد. او اندکی پس از ورود به سنا، همسر و دخترش را در یک سانحه رانندگی از دست داد.

جو بایدن در سال ۱۹۷۷ با جیل جیکوبز ازدواج کرد و در سال ۱۹۸۰ دختر آنها، اشلی بلیزر بایدن، متولد شد. جیل مدرک دکترای آموزگاری دارد و تمام زندگی خود را صرف آموزش کرده است. وی در یک کالج محلی در ایالت ویرجینیا تدریس می‌کند. بو بایدن، دادستان کل ایالت دلور و پسر بزرگ جو، در سال ۲۰۱۵ و پس از مدتی مبارزه با بیماری سرطان مغز از دنیا رفت.

جو بایدن در ۳۶ سال خدمت در سنا، خود را به عنوان یک رهبر در مواجهه با برخی از مهم‌ترین چالش‌های داخلی و بین‌المللی که ایالات متحده با آنها روبرو شد تثبیت کرد. به عنوان رییس یا عضو ارشد کمیته قضایی سنا به مدت شانزده سال، او در جهت مبارزه با خشونت علیه زنان فعالیت گسترده‌ای داشت و منابع بی‌سابقه‌ای را برای نجات‌یافتگان این نوع خشونت ایجاد کرد.

او در مقام رییس یا عضو ارشد کمیته روابط خارجی سنا به مدت دوازده سال، در شکل دادن به سیاست خارجی ایالات متحده نقش مهمی ایفا کرد. جو بایدن در مباحثات و مصوبه‌های مرتبط با تروریسم، سلاح‌های کشتار جمعی، اروپای پس از جنگ سرد، چالش‌های خاورمیانه، مسائل مربوط به جنوب غرب آسیا، و همچنین پایان دادن به آپارتاید، در صف اول و از افراد تاثیرگذار بود.

جو بایدن به عنوان معاون رییس جمهوری، رهبری خود را در حوزه‌های مهمی که آمریکا در داخل و خارج با آنها روبرو بود ادامه داد. وی با هدایت جلسات کابینه، هماهنگی‌ نهادهای مختلف دولتی، و همکاری با کنگره، برای ارتقای استاندارد زندگی طبقه متوسط آمریکا، کاهش خشونت اسلحه، رسیدگی به مشکل خشونت علیه زنان، و پایان دادن به معضل سرطان تلاش زیادی کرد.

جوزف آر بایدن در ۲۵ آوریل ۲۰۱۹ داوطلب نامزدی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر ۲۰۲۰ شد و برنامه‌هایش از ابتدا بر سه رکن استوار بوده است: مبارزه برای حفظ روحیه ملت، نیاز به بازسازی طبقه متوسط، و فراخوان برای وحدت در کشور و اتحاد مردم. وی در مقام ریاست جمهوری همچنین تلاش می‌کند تا رهبری ایالات متحده را در جهان احیا کند.

https://www.whitehouse.gov/administration/president-biden

XS
SM
MD
LG