لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۴۲

تحلیلگر آمریکایی: آتش‌سوزی تاسیسات هسته‌ای نطنز «خیلی خیلی مشکوک» است


محل وقوع آتش سوزی در تاسیسات نطنز
محل وقوع آتش سوزی در تاسیسات نطنز

داده‌های گردآوری شده توسط ماهواره اداره ملی اقیانوسی و جوی ایالات متحده حکایت از آن دارد که آتش‌سوزی حدود ساعت ۲ بامداد به وقت محلی در گوشه شمال‌غربی مجموعه نطنز رخ داده است. نور شعله‌های ناشی از این آتش‌سوزی به قدری زیاد بود که این ماهواره توانست از فضا آن را تشخیص دهد.

به گزارش آسوشیتدپرس، فابین هینز، پژوهشگر مرکز جیمز مارتین برای مطالعات منع گسترش در مؤسسه میدلبری مطالعات بین المللی مانتری کالیفرنیا گفت، محل وقوع حریق مرتبط با تاسیسات تازه افتتاح شده تولید سانتریفیوژ است. او گفت برای تعیین محل آن ساختمان، که در گوشه شمال‌غربی نظنز واقع است، از تصاویر ماهواره‌ای و یک برنامه تلویزیون دولتی درباره تاسیسات نظنز، تکیه کرده است.

دیوید آلبرایت از مؤسسه علوم و امنیت بین‌الملل نیز در اظهاراتی مشابه گفت که حریق در تاسیسات تولیدی رخ داد. مؤسسه او پیشتر گزارشی درباره این تاسیسات جدید نوشته و آن را، زمانی که هنوز در حال ساخت بود و بعدا تکمیل شد، از طریق تصاویر ماهواره‌ای شناسایی کرده بود.

تاسیسات هسته‌ای نطنز در مرکز ایران قرار دارد.
تاسیسات هسته‌ای نطنز در مرکز ایران قرار دارد.

مقام‌های هسته‌ای ایرانی به درخواست برای واکنش به این اظهارات تحلیلگران پاسخ ندادند. هینز که آتش‌سوزی را «خیلی خیلی مشکوک» می‌داند گفت، در هر حال هرگونه آسیبی به این تاسیسات یک ضربه عمده محسوب می‌شود.

هینز گفت: «این [آتش‌سوزی] پیشرفت فناوری سانتریفیوژ در نطنز را به مراتب به تاخیر می‌اندازد.» وی افزود: «وقتی تحقیق و توسعه خود را انجام داده باشید، نمی‌توانید تحقیق و توسعه را به عقب برگردانید. هدف قرار گرفتن آنها می‌تواند برای دشمنان ایران بسیار سودمند باشد.»

آژانس بین المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ای گفت که از گزارش‌های مربوط به وقوع آتش‌سوزی آگاه شده است. آین آژانس مستقر در وین گفت: «ما در حال حاضر پیش‌بینی نمی‌کنیم که [این رویداد] هیچگونه تاثیری بر فعالیت‌های راستی‌آزمایی پادمانی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی داشته باشد.»

XS
SM
MD
LG