لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۲

کرونا در ایران و جهان؛ سه‌شنبه ۱۰ تیر | وضعیت قرمز در ۸ استان ایران؛ ۱۴۷ بیمار دیگر جان باختند


صحت آمار اعلام شده توسط جمهوری اسلامی به شدت مورد تردید است
صحت آمار اعلام شده توسط جمهوری اسلامی به شدت مورد تردید است

مهمترین و تازه‌ترین خبرها مربوط به همه‌گیری کرونا در جهان و ایران را در زیر دنبال کنید

  • ساعت ۲۳:۵۱

شمار مرگ و ‌میر ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در آمریکای جنوبی در صورتی که اقدامات پیشگیرانه انجام نشود ممکن است تا ماه اکتبر به ۴۳۸ هزار نفر برسد. کاریسا اتین، مدیر قاره آمریکای سازمان بهداشت جهانی می‌گوید این پیش‌بینی می‌تواند به عنوان راهنما برای انجام اقدامات مناسب مورد استفاده قرار گیرد.

انتظار می‌رود ویروس کرونا در اواسط ماه ژوئیه در شیلی و کلمبیا به اوج برسد و در ماه اوت در آرژانتین، برزیل، بولیوی و پرو اوج بگیرد.

سانتیاگو - شیلی
سانتیاگو - شیلی
  • ساعت ۲۱:۴۰

سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا، شرایط خود برای تأیید واکسن ضدکرونا را اعلام کرد. این سازمان می‌گوید واکسن باید بتواند از بیماری پیشگیری کرده و یا وخامت آن را دست‌کم تا پنجاه درصد کاهش دهد.

سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا می‌گوید هرچند پروسه تأیید واکسن تسریع شده است اما از هیچ یک از عوامل واجد شرایط بودن واکسن چشم‌پوشی نخواهد شد.

بیش از صد واکسن در سراسر دنیا در مراحل آزمایشی هستند.

داوطلبی در آفریقای جنوبی، واکسن طراحی شده توسط دانشگاه آکسفورد بریتانیا را دریافت می‌کند
داوطلبی در آفریقای جنوبی، واکسن طراحی شده توسط دانشگاه آکسفورد بریتانیا را دریافت می‌کند

  • ساعت ۲۱:۴۰

دو‌ مطالعه‌ جدید از ایالتهای مختلف آمریکا نشان می‌دهد دست‌کم ۲۸۵ کودک در این کشور دچار عارضه جدی التهابی مرتبط به ویروس کرونا شده‌اند و هر‌چند بیشتر آنها بهبود پیدا کرده‌اند، آسیب‌های درازمدت آن هنوز مشخص نشده است.

نتایج این مطالعات که در مجله پزشکی نیوانگلند چاپ شده است نشان می‌دهد این عارضه رایج نیست و مرگ ناشی از آن نیز نادر است. همچنین حدود ۸۰ درصد از کودکان بیمار، پیشینه بیماریهای قلبی داشته‌اند و ۳۰درصد از آنها نیز دچار چاقی بیش از اندازه بودند.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا، علائم این سندروم التهابی را تب بالای ۳۸ درجه به مدت بیست و چهار ساعت، التهاب در اعضای مختلف بدن، اخلال در دست‌کم دو عضو بدن از جمله قلب، ریه و کلیه و همچنین تأیید «کووید-۱۹» در بیماران عنوان کرده است.

  • ساعت ۲۰:۳۹

شهردار تورنتو استفاده از ماسک در مکان‌های عمومی را برای مهار ویروس کرونا اجباری کرد‌‌. در صورت تصویب شورای شهر، این قانون از روز‌ هفتم ماه ژوئیه به اجرا گذاشته خواهد شد. جان توری، شهردار تورنتو گفت با زدن ماسک و محافظت کردن از یکدیگر می‌توان شهر را بازگشایی کرد. این قانون موقتی دست‌کم تا سپتامبر برقرار خواهد بود.

استان انتاریو که مرکز آن تورنتو است تاکنون بالای ۳۵ هزارمورد ابتلا به «کووید-۱۹» و بیش از ۲ هزار و ۶۰۰ مرگ ناشی از ابتلا به این بیماری داشته است.

تورنتو در فاز دوم بازگشایی به سر می‌برد
تورنتو در فاز دوم بازگشایی به سر می‌برد
  • ساعت ۱۹:۴۲

نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند به شهروندان هشدار داد تا رهنمودها برای مهار ویروس کرونا را جدی بگیرند و «سهل‌انگاری» نکنند. افزایش شبانه‌روزی مبتلایان در هند به ۲۰ هزار نفر رسیده است و تعدادی از شهرها، قرنطینه را تمدید کرده‌اند تا از پخش بیشتر ویروس جلوگیری کنند.

هند تاکنون ۵۶۶ هزار و ۸۴۰ مورد ابتلا و ۱۶ هزار و ۸۹۳ مورد مرگ ناشی از ابتلا به «کووید-۱۹» را ثبت کرده است.

یک بیمارستان موقتی داخل یک استادیوم ورزشی در دهلی نو
یک بیمارستان موقتی داخل یک استادیوم ورزشی در دهلی نو
  • ساعت ۱۸:۵۷

دانشمندان آمریکایی در حال بررسی جهش ژنتیکی موسوم به «جی» در ویروس کرونا هستند که می‌تواند پروتئین سطح ویروس (اسپایک) را به گونه‌ای تغییر دهد که ورودش به بدن میزبان آسان‌تر شود. این جهش ژنتیکی، اسید آمینه موسوم به «دی۶۱۴جی» را به «جی» تغییر می‌دهد و کار پروتئین «اسپایک» را برای ورود به سلول میزبان راحت کرده و از همین رو، ویروس را مسری‌تر می‌کند.

به گزارش روزنامه واشنگتن پست، پژوهشگران می‌گویند این جهش ژنتیکی در هفتاد درصد ازپنجاه هزار ژنوم ویروس جدید کرونا که بر روی یک بانک اطلاعاتی به اشتراک گذاشته شده دیده داشته است. این جهش ژنتیکی تنها بر سرعت سرایت ویروس تأثیر می‌گذارد.

  • ساعت ۱۸:۱۴

چهارده نفر درمنطقه «وست چستر» نیویورک به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. به گزارش «نیویورک ‌پست»، این ویروس احتمالا در پی سفر تفریحی دو خانواده به فلوریدا و سپس شرکت آنها در یک مراسم فارغ‌التحصیلی دبیرستان در «وست چستر» به دیگران منتقل شده است. تمامی مبتلایان، به مدت دو هفته خود را قرنطینه کرده‌اند.

فلوریدا، بیش از ۱۴۶ هزار مورد ابتلا و ۳ هزار و ۴۴۷ مورد مرگ ناشی از ابتلا به «کووید-۱۹» را ثبت کرده است. این ایالت، هفته گذشته با ثبت حدود ۴۳ هزار مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا رکوردشکن شد.

یک مرکز تست پادتن در وست چستر در حومه نیویورک
یک مرکز تست پادتن در وست چستر در حومه نیویورک
  • ساعت ۱۷:۱۳

سازمان بهداشت جهانی می‌گوید پژوهش چینی در مورد یک «ویروس آنفولانزای جدید پیدا شده در خوک» را با دقت مطالعه خواهند کرد.

این پژوهش از ویروس جدید آنفولانزا در خوکهای چینی خبر می‌دهد که به گفته پژوهشگران در صورت جهش ژنتیکی می‌تواند راحت به انسان منتقل شود و از همین رو، «پتانسیل همه‌گیری جهانی» را دارد.

کریستین لیندمیر در نشست خبری سازمان بهداشت جهانی در ژنو گفت این پژوهش را بررسی خواهند کرد چرا که باید در این دوران مراقب شیوع آنفولانزا نیز بود.

  • ساعت ۱۶:۰۹

در ایالت آریزونای آمریکا، میکده‌ها، باشگاه‌های ورزشی، کلوپ‌های شبانه، پارک‌های آبی و سینماها در سراسر ایالت به مدت یک ماه و به منظور مهار شیوع‌ ویروس کرونا که بار دیگر‌ در آنجا شدت گرفته‌ است تعطیل شدند.داگ دوسی، فرماندار آریزونا از مردم خواست تا ماسک بزنند و‌ در‌ خانه بمانند.

درایالتهای تگزاس، فلوریدا و‌ کالیفرنیا نیز به دلیل افزایش شمار مبتلایان، برخی‌ از‌ محدودیتهایی که برداشته شده بود دوباره اعمال می‌شود از جمله تعطیلی سواحل که احتمال داشت در تعطیلات چهارم ژوئیه شلوغ شوند.

داده‌های دانشگاه جانز هاپکینز نشان می‌دهد تاکنون ۲ میلیون و ۶۸۲ هزار و ۸۹۷ نفر در آمریکا به «کووید-۱۹» مبتلا شده‌اند که از این تعداد، ۱۲۹ هزار و ۵۴۴ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

داگ دوسی، فرماندار آریزونا در یک کنفرانس خبری از اعمال دوباره محدودیتها برای مهار ویروس خبر داد
داگ دوسی، فرماندار آریزونا در یک کنفرانس خبری از اعمال دوباره محدودیتها برای مهار ویروس خبر داد
  • ساعت ۶:۵۲

براساس آمار رسمی وزارت بهداشت ایران با شناسایی ۲هزار و ۴۵۷ مورد ابتلا به کرونا طی شبانه‌روز گذشته، مجموع بیماران کووید۱۹ به ۲۲۷ هزار و ۶۶۲ نفر رسیده است.

همچنین در شبانه روز گذشته ۱۴۷ بیمار مبتلا به کرونا جانباختند و شمار مرگ براثر این ویرس ۱۰ هزار و ۸۱۷ نفر گزارش شده است. استان‌های خوزستان، کردستان، آذربایجان‌های غربی و شرقی، هرمزگان، بوشهر، خراسان رضوی و کرمانشاه در وضعیت قرمز بوده و استان‌های سیستان و بلوچستان، ایلام، لرستان و گلستان در وضعیت هشدار هستند.

صحت آمار اعلام شده توسط جمهوری اسلامی همچون آمارهای چین و روسیه به شدت مورد تردید است و سازمان بهداشت جهانی و حتی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی اعلام کرده‌اند که آمار واقعی ابتلا و مرگ چند برابر آمار رسمی در ایران است.

XS
SM
MD
LG