لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۵

کرونا در ایران و جهان؛ پنجشنبه ۵ تیر |شمار جانباختگان کرونا در ایران از ۱۰هزارنفر فراتر رفت


In this Tuesday, June 16, 2020, photo, a nurse prepares medicines for COVID-19 patients at the Shohadaye Tajrish Hospital in Tehran, Iran. After months of fighting the coronavirus, Iran only just saw its highest single-day spike in reported cases…
In this Tuesday, June 16, 2020, photo, a nurse prepares medicines for COVID-19 patients at the Shohadaye Tajrish Hospital in Tehran, Iran. After months of fighting the coronavirus, Iran only just saw its highest single-day spike in reported cases…

مهمترین و تازه‌ترین خبرها مربوط به همه‌گیری کرونا در جهان و ایران را در زیر دنبال کنید

 • ساعت ۲۳:۵۲

چند بازیکن لیگ حرفه‌ای بسکتبال آمریکا (ان بی ای) همزمان با سفر تیم‌ها به اورلاندو برای تدارکات ادامه فصل در ماه آینده به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. مقامات «ان بی ای» معتقدند انجام تست کرونا پنج هفته پیش از شروع بازی‌ها در دیزنی اورلاندو به بازیکنان فرصت کافی می‌دهد تا سلامت خود را بازیابند و بتوانند برای حضور در مسابقات برنامه‌ریزی کنند.

 • ساعت ۲۲:۵۹

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا از احتمال ابتلای بیش از ۲۰ میلیون آمریکایی به ویروس کرونا خبر داده‌ است که ده برابر آمار رسمی است. داده‌های جدید این سازمان دولتی که پس از بررسی میزان پادتن ضدکرونا در بدن افراد به دست آمده، نشان می‌دهد بسیاری از مردم بدون نشان دادن علائم بیماری، به ویروس مبتلا شده‌اند. این احتمال در صورت تائید رسمی، نشانگر این است که میزان مرگ و میر در آمریکا پایین‌تر از آن چیزی است که انتظار می‌رفت.

در حال حاضر در آمریکا ۲ میلیون نفر مبتلا ثبت شده که ۱۲۴ هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند.

مقامات مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا می‌گویند بسیاری از موراد جدید ابتلا در افراد جوان مشاهده شده است که به دلیل عدم بروز نشانه بیماری، از بیماربودن خود آگاه نمی‌شوند. از همین رو به جوانان توصیه کرده‌اند مدام تست انجام دهند تا افراد آسیب‌پذیر را در معرض ویروس قرار ندهند.

 • ساعت ۲۲:۱۹

بیش از هزار نفر که در تدارکات جام جهانی فوتبال قطر برای سال ۲۰۲۲ مشارکت داشته‌اند به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و یک مهندس نیز جان خود را در اثر ابتلا به «کووید-۱۹» از دست داد. او از اکتبر سال ۲۰۱۹ کار بر روی پروژه‌های جام جهانی را آغاز کرده بود و پیشینه بیماریهای دیگر نیز نداشت.

 • ساعت ۲۱:۴۰

ایالت تگزاس، در پی افزایش شمار مبتلایان به ویروس کرونا و تعداد افراد بستری شده در بیمارستان، بازگشایی را متوقف کرد. کسب‌وکارهایی که در این مرحله باز شده‌اند می‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند. تگزاس، دومین ایالت پرجمعیت آمریکا یکی از بزرگترین جهش‌ها را در شمار مبتلایان جدید در کشور داشته است و سه روز پیاپی، بیش از ۵ هزار مبتلای جدید ثبت کرده است.

 • ساعت ۲۰:۳۷

عراق، امروز حدود ۲ هزار و ۵۰۰ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا و بیش از ۱۰۰ مورد مرگ گزارش داد و رکوردی تازه ثبت کرد. به گزارش خبرگزاری فرانسه، ظرفیت بیمارستانهای سراسر کشور طی هفته گذشته و با جهش ناگهانی موارد ابتلا و مرگ در آستانه تکمیل است.

عراق تاکنون بیش از ۳۹ هزار ابتلا به «کووید-۱۹» داشته است که حدود نیمی از آنها بهبود پیدا کرده‌اند و ۱۴۳۷ نفر نیز جان باخته‌اند.

بغداد- عراق
بغداد- عراق
 • ساعت ۱۸:۳۶

نخستین گروه داوطلبان واکسن بالقوه کرونا در آفریقا این واکسن را امتحان کردند. این واکسن توسط دانشگاه آکسفورد بریتانیا طراحی شده است و در آفریقای جنوبی، بریتانیا و برزیل آزمایش می‌شود. آفریقای جنوبی، حدود یک سوم از کل مبتلایان در قاره آفریقا را دارد و تاکنون بیش از ۲ هزار و ۱۰۰ قربانی داده است. سازمان بهداشت جهانی خواستار ارائه نخستین دزهای واکسن «کووید-۱۹» به مناطقی شده که بیشترین نیاز به پیشگیری را دارند.

این واکسن بر اساس پادتن ضد کرونا ساخته شده است و در صورت موفقیت توسط شرکت داروسازی بریتانیا «آسترازنکا» تولید خواهد شد.

ساعت ۱۸:۳۶

در افغانستان، شمار مبتلایان به ویروس کرونا از ۳۰ هزار نفر فراتر رفت. بیشتر مبتلایان جدید در کابل مشاهده شده‌اند. کابل تاکنون، ۱۲ هزار و ۴۷۵ مورد ابتلا و ۱۵۶ مورد مرگ ثبت کرده است.

ویروس کرونا در افغانستان تاکنون ۶۷۵ قربانی گرفته است. به گزارش روزنامه گاردین، افغانستان از زمان آغاز شیوع ویروس کرونا ۶۸ هزار و ۶۲۶ تست کرونا انجام داده است.

 • ساعت ۱۷:۵۴

برج ایفل، نماد شهر پاریس و از محبوب‌ترین جاذبه‌های توریستی دنیا بار دیگر به روی مردم باز شد. شیوع ویروس کرونا، برج ایفل را با طولانی‌ترین تعطیلی از زمان جنگ جهانی دوم مواجه کرد.

هر چند این مکان توریستی دوباره‌ باز شده است اما محدودیتهایی برای مهار ویروس در نظر گرفته شده است از جمله اینکه دیدارکننده‌ها اجازه استفاده از آسانسورهای این برج ۳۲۴ متری را ندارند و نمی‌توانند از طبقه دوم بالاتر بروند. همچنین تمامی افراد بالای یازده سال باید با ماسک وارد برج ایفل شوند.

 • ساعت ۱۷:۳۵

هاوایی به گردشگران اجازه می‌دهد پیش از سفر به آنجا تست کرونا بدهند تا مجبور نشوند دو هفته قرنطینه شوند.در حال حاضر، هر کس به هاوایی سفر می‌کند باید به مدت دو هفته خود را قرنطینه کند و این قانون تا پایان ماه ژوئن برقرار خواهد بود. تعدادی از ساکنان ایالتهای کالیفرنیا و نوادا که در هاوایی ملک دارند در شکایتی این قانون را به چالش کشیده‌اند. آنها می‌گویند باید از همان حقی برخوردار شوند که بیشتر ساکنان خود هاوایی از آن بهره‌مند هستند.

سال گذشته، بالای ۱۰ میلیون نفر از جزایر هاوایی دیدن کردند.

 • ساعت ۱۵:۵۷

در آمریکا، دو ایالت فلوریدا و تگزاس بیش از ۵ هزار مورد جدید ابتلا به «کووید-۱۹» ثبت کرده‌اند که رکوردی تازه از زمان آغاز شیوع ویروس کرونا محسوب می‌شود. ایالت کالیفرنیا نیز با ثبت بیش از ۷ هزار مورد جدید رکورد روز گذشته خود را شکست. بر اساس تازه‌ترین داده‌های اداره آمار آمریکا، این سه ایالت حدود ۲۷ درصد از جمعیت ۳۲۸ میلیونی آمریکا را تشکیل می‌دهند.

نقشه ردیابی «کووید-۱۹» دانشگاه جانز هاپکینز نشان می‌دهد آمریکا تاکنون، ۲ میلیون و ۳۸۱ هزار و ۳۶۹ مورد ابتلا داشته است.

توزیع پوشش‌های محافظتی میان کسب‌و‌کارهای کوچک - اورلاندو فلوریدا
توزیع پوشش‌های محافظتی میان کسب‌و‌کارهای کوچک - اورلاندو فلوریدا

 • ساعت ۶:۳۹

براساس آمار رسمی وزارت بهداشت ایران، با مرگ ۱۳۴ بیمار مبتلا به کرونا طی شبانه روز گذشته، شمار جانباختگان این بیماری به ۱۰هزار و ۱۳۰ نفر رسید.

بنابر این گزارش در ۲۴ساعت گذشته، دو هزار و ۵۹۵ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شدند و تا کنون شمار مبتلایان به ۲۱۵ هزار و ۹۶ نفر رسیده است.

صحت آمار اعلام شده توسط جمهوری اسلامی همچون آمارهای چین و روسیه به شدت مورد تردید است و سازمان بهداشت جهانی و حتی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی اعلام کرده‌اند که آمار واقعی ابتلا و مرگ چند برابر آمار رسمی در ایران است.

 • ساعت ۶:۰۰

فرمانداران سه ایالت نیویورک، نیوجرسی و کنتیکت در آمریکا روز چهارشنبه ۴ تیرماه اعلام کردند که به منظور مهار شیوع کرونا افرادی که به این ایالت‌ها سفر می کنند در هنگام ورود باید به مدت دو هفته قرنطینه شوند.

براساس داده‌های دانشگاه جانز هاپکینز، در حال حاضر بیش از دو میلیون مبتلا و بیش از ۱۲۱ هزار مرگ براثر ویروس کووید۱۹ ثبت شده است.

 • ساعت ۴:۲۹

شرکت هواپیمایی کانتاس ایرویز استرالیا روز پنجشنبه ۵ تیرماه اعلام کرد که به دلیل بحران ناشی از شیوع کرونا در نظر دارد تا با کاهش دست کم ۲۰ درصد از نیروهای انسانی خود بتواند از هزینه‌هایش را به میزان ۱.۳ میلیارد دلار بکاهد.

به گزارش رویترز، این شرکت اعلام کرد که با توجه به محدودیت های وضع شده از سوی سازمان جهانی بهداشت و دولت استرالیا،۱۰۰ فروند هواپیمای خود را تا ۱۲ ماه آینده زمین‌گیر کرده و هواپیماهای بوئینگ ۷۴۷ را نیز در برنامه پروازی شش ماه آینده خود بازنشسته اعلام می کند.

در حال حاضر بیش از ۷هزار مبتلا به کرونا در این کشور گزارش شده است.

XS
SM
MD
LG