لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۱

برایان هوک درباره ضرورت تمدید تحریم تسلیحاتی ایران: هر موفقیت یک حامی حکومتی تروریسم باید همه را به شدت نگران کند


برایان هوک، نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران
برایان هوک، نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران

برایان هوک، نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران، روز یکشنبه گفت که تحریم تسلیحاتی رو به انقضاء سازمان ملل متحد بر ایران باید پابرجا بماند، زیرا «هر چیزی که برای یک حامی حکومتی تروریسم مانند ایران یک پیروزی بزرگ به شمار بیاید باید همه را به شدت نگران کند.»‌

برایان هوک در گفت‌و‌گو با آسوشیتدپرس تاکید کرد که جهان باید تهدیدهای ایران را، که می‌گوید تمدید تحریم تسلیحاتی آن کشور - که قرار است در ماه اکتبر منقضی شود - اقدامات تلافی‌جویانه ایران را به دنبال خواهد داشت،‌ نادیده بگیرد.

تحریم تسلیحاتی ایران اگرچه تاکنون مانع از خریداری جت‌های جنگنده، تانک، کشتی جنگی،‌ و سایر جنگ‌افزارهای توسط آن کشور شده، اما نتوانسته است از قاچاق اسلحه توسط حکومت ایران به مناطق مورد مناقشه و جنگی جلوگیری کند.

نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران تاکید کرد که هم ممنوعیت واردات اسلحه و هم ممنوعیت صادرات اسلحه توسط ایران باید تمدید شود.

برایان هوک که در حال بازدید از خاورمیانه است، این اظهارات را در جریان سفر خود به ابوظبی، پایتخت امارات متحده عربی که از متحدان ایالات متحده است، بیان کرد. وی روز شنبه با عبدالله بن زاید آل نهیان، وزیر خارجه امارات، ‌دیدار کرد و قرار است روز یکشنبه با سایر مقامات آن کشور ملاقات کند.

با توجه به بسته بودن مرزهای مشترک ابوظبی با شش امیرنشین دیگر امارات متحده عربی به دلیل نگرانی‌های ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا، گفت‌وگوی آقای هوک با خبرنگاران در ابوظبی از طریق کنفرانس ویدئویی انجام شد.

نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران همچنین بر ضرورت آزادی شهروندان آمریکایی بازداشت شده در ایران تاکید کرد.

به دنبال تلاش‌های گسترده دیپلماتیک وزارت خارجه ایالات متحده،‌ مایکل وایت، یک کهنه‌سرباز سپاه تفنگداران دریایی آمریکا، که نزدیک به دو سال در ایران زندانی بود، سرانجام در ماه ژوئن گذشته ‌آزاد شد.

XS
SM
MD
LG