لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۱

دست کم ۷۰ کشته و ۳۰۰۰ زخمی در انفجار شدید در بیروت؛ سخنگوی کاخ سفید: شرایط را زیر نظر داریم


ناحیه انفجار در بیروت
ناحیه انفجار در بیروت

به روز رسانی شده - یک انفجار شدید که روز سه‌شنبه ۱۴ مرداد بیروت پایتخت لبنان را به لرزه درآورد، موجب مرگ دست‌کم ۷۰ نفر و زخمی شدن بیش از ۳۰۰۰ نفر شده است.

کیلی مکننی، سخنگوی کاخ سفید، روز سه‌شنبه درجریان کنفرانس خبری خود با خبرنگاران گفت که دولت ایالات متحده از خبر این انفجارها آگاه شده و شرایط در لبنان را به دقت زیر نظر دارد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز در گزارشی ضمن اعلام آمار کشته‌ها و زخمی‌ها به نقل از مقامات رسمی، اعلام کرد بخشی از انبار بندر بیروت در پی یک انفجار شدید از بین رفته و نیروهای امدادی مشغول فعالیت در محل هستند.

سی ان ان نیز در گزارشی اعلام کرد که بیمارستان‌ها از مردم خواسته‌اند که خون اهدا کنند. تا شعاع زیادی در اطراف محل انفجار ساختمان‌های مسکونی آسیب دیده و شیشه‌ها خرد شده‌اند.

محل دلیل دقیق این انفجار هنوز اعلام نشده است. برخی منابع خبری محلی گفته‌اند که این انفجار در انبار بندر بیروت و در محلی که مواد آتش‌بازی ذخیره شده بوده، روی داده است.
آسوشیتدپرس نیز به نقل از عباس ابراهیم، رئیس امنیت عمومی بیروت، نوشت که علت انفجار احتمالا مواد آتشزا و قابل انفجاری بوده است که مدتها پیش از یکی کشتی توقیف شده و بندر انبار شده بود.

در همین رابطه گبی اشکنازی، وزیر خارجه اسرائیل، به شبکه تلویزیونی ان-۱۲ اسرائیل گفت که به احتمال زیاد این انفجار در نتیجه یک آتش‌سوزی روی داده است. خبرگزاری رویترز همچنین به نقل از یک مقام رسمی اسرائیلی که نخواست نامش فاش شود گزارش داد که اسرائیل هیچ ارتباطی با این حادثه ندارد.

XS
SM
MD
LG