لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۳

چین بازار جدید فرش ایران عنوان شد


یک مقام عالی رتبه در اتاق بازرگانی و صنایع و معاون ایران از بازرگانان ایرانی خواست تجارت محصولات چینی را متوقف کنند.

بهروز صادقی، رئیس کمیسیون صنعت اتاق ایران، روز جمعه ۲ مهر ماه در نشست مشترک تجار ایرانی مقیم ازبکستان و تجار حاضر در نمایشگاه تاشکند از تجار ایرانی خواست که خريد و فروش هر گونه محصولات چینی را از دستور کار فعالیت های تجاری خود خارج کنند.

این مسول اتاق ایران، با بیان این موضوع که رسیدن به بازار کشورهای همسایه باید نخستین اولویت اقتصادی تجار ایرانی باشد، این تصمیم را زمینه ساز اشتغال عنوان کرد.

این سخنان در حالی بیان می شود که بامداد روز جمعه ۲ مهر ماه، تقرییا ۹۰ دقیقه قبل از مخابره خبر سخنان رئیس کمیسیون اتاق صنعت ایران، خبرگزاری کار ایران (ایلنا) با ارزیابی وضعیت اشتغال کارگران تولید در گفت و گو با حسین قاسمی، اقتصادان، اعلام کرد، در حال حاضر ۸ هزار واحد صنعتی غیر فعال در کشور وجود دارد که در حقیقت یا نیروی کار خود را اخراج کرده اند یا حقوق قانونی را پرداخت نکرده اند و این امر موجب شده تا هر روز شاهد افزایش تعداد بیکاران صنعتی در کشور شود.

این کارشناس اقتصادی راهکار برون رفت از بحران افزایش بیکاری صنعتی را تزریق نقدینگی به صنعت خواند و تصریح کرد، اگر همین روال تزریق نقدینگی ادامه یابد بحران بیکاری صنعتی افزایش خواهد یافت.

روزنامه تهران امروز پنج شنبه اول مهر ماه در گزارشی با عنوان سوگ آمارنوشت، کتاب بودجه سال ۸۹ بعد از گذشت شش ماه هنوز هم منتشر نشده است.

پیش تر یحیی آل اسحاق، رئیس اتاق بازرگانی تهران و وزیر بازرگانی کابینه دوم هاشمی رفسنجانی، روز یک شنبه ۲۸ شهریور ماه در گفت و گو با خبرگزاری آریا، با تاکید بر این موضوع که بعضی از بخش های تولیدی با توجه به فضای تحریم و رکود جهانی اقتصاد قادر به پرداخت معوقات خود نیستند اعلام کرد، اگر دولت بدهی خود را صاف کند حجم عظیمی از این معوقات کاهش خواهد يافت.

هم زمان، بهروز علیشیری، معاون وزیر اقتصاد و رئیس سازمان سرمایه گذاری خارجی، بامداد روز جمعه در گفت و گو با خبرگزاری مهر، با بیان این که تقویت مزیت های جذب سرمایه های خارجی در دستور کار است، اظهار داشت، بهبود رتبه فضای کسب و کار با تغییر قوانین، رفتارها و آئین نامه به عنوان پیش نیازهای جذب سرمایه گذاری خارجی در کشور الزامی است.

رئیس کمیسیون صنعت اتاق ایران در عين حال تاکید کرد تجار ایرانی برای رشد اقتصادی باید تجارت کردن با محصولات چینی را از دستور کار خود خارج کنند.

هم زمان اسدالله بادامچیان، نماینده مجلس شورای اسلامی و عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی، در جریان سفر به چین برای بازدید از شرکت هوواوی آن کشور، از علاقمندی تهران به گسترش روابط با پکن خبر داد و اظهار داشت، ;در ایران احساسات مطلوبی نسبت به چین وجود دارد.

این عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی افزود، به لحاظ سیاسی مشکلی با چین نداریم.

در همین حال در جریان نوزدهمین نمایشگاه فرش دستباف ایران، که روز جمعه اول مهر ماه در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران آغاز به کار کرد، مهدی غضنفری، وزیر بازرگانی، با محکوم کردن تحریم فرش دستباف ایران از سوی واشنگتن، چین را بازار جدید فرش ایران عنوان کرد و گفت، «بالاخره فرش ایرانی به بازار آمریکا خواهد رسید.

هر چند از دید وزیر بازرگانی جمهوری اسلامی ایران آمریکا فرش دستباف ایرانی را گران تر خواهد خرید.

این در حالی است که به گفته عبدالله احراری، پژوهشگر و عضو انجمن علمی فرش ایران، با افزایش بهای برق مصرفی، قیمت مواد اولیه و خدمات ارائه شده، کارگاه های تولید فرش دستباف یا تعطیل شده اند و یا در جهت جلوگیری از تعطیلی واحد تولیدی خود در شرایط سر به سر کژدار و مریض مشغول فعالیت هستند.

از دید این عضو انجمن علمی فرش ایران، عدم حمایت از صنعت فرش موجب حذف این صنعت از چرخه اقتصاد ایران می شود.

با این وجود محمد رضا رحیمی، معاون اول رئیس جمهوری، در مراسم افتتاحیه نوزدهمین نمایشگاه تخصصی صادراتی فرش دستباف اظهار داشت، صادرات فرش دستباف ایران حداقل باید به یک میلیارد دلار برسد. 

XS
SM
MD
LG