لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۲

نمایش نور در آسمان به همراه بارش شهابی برساوشی


بارش شهابی برساوشی در اسپانیا
بارش شهابی برساوشی در اسپانیا

"بارش شهابی برساوشی" یکی از مهمترین بارش های شهابی سالیانه است و شدت آن بین ۲۰ تا ۲۳ مرداد به حداکثر خود می رسد که طی آن می توان تا ۱۰۰ شهابسنگ را در یک ساعت مشاهده کرد.

روز چهارشنبه ۲۰ مرداد و همزمان با بارش شهابی برساوشی امسال در جزایر قناری چهار چترباز نیز به نوبه خود دست به یک نمایش نوری در آسمان زدند. این چهار چترباز که شهروندهایی از نروژ، اتریش، و اسپانیا بودند بر فراز جزیره "لا پالما"، از جزایر قناری، در اسپانیا از هواپیما بیرون پریدند.

پرواز این چتربازان که لباس نورانی پوشیده بودند و پس از پرش از هواپیما فشفشه هایی را که به کفششان متصل بودند آتش زدند خود مشابه یک بارش شهابی بود.

جزیره لاپالما که در شمال غربی جزایر قناری قرار دارد، به خاطر آسمان صاف و کوه های مرتفع آن جذابیت زیادی برای ستاره شناسان دارد. به همین خاطر رصدخانه هایی در بالای کوه های آن ساخته شده که به مقصد ستاره شناسان از سراسر دنیا تبدیل شده است. از آنجایی که در ارتفاعات بیشتر، فشار و غلظت هوا پایین تر است، کیفیت رصد آسمان شب بالاتر خواهد بود.

بارش شهابی برساوشی سالانه و هنگامی رخ می دهد که زمین از میان خوشه ای از سنگ های آسمانی عبور می کند. بارش شهابی برساوشی را تنها از نیمکره شمالی می تواند مشاهده کرد.

XS
SM
MD
LG