لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۰۶

انتقاد ريچارد پرل از تحريم وزارت خزانه داری آمريکا علیه ایران


انتقاد ريچارد پرل از تحريم وزارت خزانه داری آمريکا علیه ایران
انتقاد ريچارد پرل از تحريم وزارت خزانه داری آمريکا علیه ایران

باشگاه مطبوعات واشنگتن روز دوشنبه ميزبان نشستی بود که از سوی مرکز پژوهشی پتومک با شرکت سخنرانانی با موضوع ايران، برگزار شد.

سخنرانان نشست که با تمرکز بر ايران و مسائل آن از چند مرکز تحقيقاتی گوناگون درنشست روز گذشته حاضر شده بودند هريک از جنبه هايی ديدگاههای خود را پيرامون شيوه برخورد ورابطه ايالات متحده با جمهوری اسلامی، ابراز کردند.

ريچارد پرل روزنامه نگار و عضو مرکز پژوهشی امريکن اينترپرايز، از جمله هواداران تغيير رژيم درايران است. وی درسخنان روز دوشنبه خود با انتقاد از پرزيدنت اوباما به خاطر آنچه وی عدم حمايت او از اپوزيسيون ايران ناميد گفت تحريمهای مصوب وزارت خزانه داری آمريکا دربرگيرنده تحريم رسيدن آنتن ماهواره و دوربين به فعالان اپوزيسيون نيز می شود. پرل از اين تحريم به شدت انتقاد کرد و افزود که وی سال گذشته سفری به اسرائيل کرده و می داند دولت آن کشورتا چه اندازه نگران آن است که ايران به سلاح هسته ای، دست يابد.

ريچارد پرل چندين بار بر ضرورت تمرکز بر تلاش برای تغيير رژيم درايران تاکيد کرد و افزود که رييس جمهوری اسلامی ايران اراده کرده است که به سلاح هسته ای، دست يابد.

سخنران ديگر نشست باشگاه ملی خبرنگاران واشنگتن دکتر بری بلکمن بود که مسؤل پروژه تحقيقاتی مرکز ستيمسن بوده است که تحقيقاتی با تمرکز برنظرسنجی از گروهی از ايرانيان و گروهی تحليلگر درواشنگتن بوده انجام داده است. آقای بلکمن گزينه حمله نظامی به ايران را گزينه ای ناصحيح و به کل غيرضروری توصيف کرد. وی افزود که گزينه مذاکره با جمهوری اسلامی تا جايی که ظرفيت داشته مورد امتحان عملی قرار نگرفته است و نتيجه پژوهش گروه وی حاکی از آن است که حتی فعاليتهای جنبش سبز درسايه بهبود و تعميق روابط واشنگتن و تهران افزون و پربار تر، خواهد شد.

سخنران ديگر همايش روز گذشته مرکز پتومک در باشگاه ملی مطبوعات در واشنگتن دکتر آنتونی کوردزمن بود که پيش از انقلاب اسلامی درايران کارمند سی آی ای بوده و سی سال است که با تمرکز بر مسائل ايران کار می کند. وی درابتدای سخنان خود به دشوار بودن دسترسی به اطلاعات لازم برای بررسی دقيق آنچه درايران می گذرد و فعاليتهای هسته ای ايران اشاره کرد.

آقای کوردزمن اضافه کرد که با اتکا به تويتر و حرف و نقل نمی توان اظهار عقيده دقيق کرد. آنتونی کوردزمن گفت که وی پيش ازانقلاب درايران زندگی کرده و پس ازانقلاب نيز دردوران رياست جمهوری آقای خاتمی به تهران سفر کرده است. او گفت طبيعت جامعه ايران آن است که ايرانيان پيش از انقلاب از ساواک و شاه و بنياد پهلوی انتقاد می کردند و پس ازانقلاب ازساواما، رفسنجانی، خاتمی و بنياد مستضعفان نقد می کنند.

XS
SM
MD
LG