لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۴

لئون پانتا: کماندوهای آمريکا مجوز کشتن بن لادن را داشتند


لئون پانتا: کماندوهای آمريکا مجوز کشتن بن لادن را داشتند
لئون پانتا: کماندوهای آمريکا مجوز کشتن بن لادن را داشتند

لئون پانتا، رييس سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا «سی آی ای» در پاسخ به گلایه های دولت پاکستان گفته است مطلع کردن آسلام آباد می توانست عمليات حمله به بن لادن را با مخاطره مواجه کند.

در حالی که کاخ سفيد برخی جزئيات مننتشر شده را تصحيح کرده، این مقام ارشد آمریکایی گفته است عمليات فوق سری به رعایت احتیاط همه جانبه نیاز داشت. به ویژه هنگامي که در رابطه با مردی است که در زمره ۱۰ جنايتکار عمده فراری تحت تعقيب آمريکاست. وی تصریح کرد روز دوشنبه اين فهرست به روز شد و بر روی تصوير اسامه بن لادن مهر «فوت شده» خورد.
لئون پانتا به مجله تايمز گفته است مقام های آمريکایی متقد بودند که هرگونه همکاری با پاکستانی ها ماموريت نيروهای ويژه نیروی دريايی آمريکا را با خط مواجه خواهد ساخت. وی تاکید کرده است بیم داشتیم که پاکستاني ها هدف را از عمليات مطلع کنند.
روز سه شنبه وزارت دفاع آمريکا گزارشی رسمی از لحظات پايانی عمليات و پايان حیات بن لادن را در اختيار کاخ سفيد گذاشته شد. بنا برگزارش های ارائه شده نيروهای آمريکا بن لادن و خانواده اش را در طبقات دوم و سوم خانه يافتند. بن لادن مقاومت نشان داد و حتی يکی از زنانش که با وی در اتاق بود به سمت نيروهای آمريکايی حرکت کرد که با اصابت گلوله به پايش متوقف شد. سپس بن لادن هدف قرار گرفت و کشته شد. در این گزارش آمده است که وی مسلح نبود. رييس سی آی ای در مصاحبه با شبکه پی بی اس آمريکا همچنین توضیح داد که تحرک های تهديدآميز موجب شلیک به وی شد. آقای پانتا اضافه کرد نيروهای عملیاتی در آن لحظه باید تصميم می گرفتند زیرا آنان مجوز کشتن بن لادن را هم داشتند.
پانتا تاکید کرده است که طبق مقررات جنگی اگر بن لادن دست های خود را به علامت تسليم بالا برده و تسليم شده بود، دستگير مي شد.
لئون پانتا از جمله کسانی است که با پرزيدنت اوباما در اتاق مخصوص در کاخ سفيد عمليات را پيگيری می کرد. به گفته وی گروه عملیاتی ۲۵ دقيقه پايانی عمليات را تقریبا در بی خبری گذراندند تا اين که يکی از نظاميان عضو گروه گفت که کلمه سری تاييد موفقيت آميز بودن ماموريت را شنيده است.
برخلاف اظهارات اوليه کاخ سفيد گروه همراه پرزيدنت اوباما شاهد لحظه به لحظه عمليات نبوده بلکه از زمان ورود هليکوپترها به محل،ماموریت را پیگیری کرده است. در مورد تصاوير جسد بن لادن نیز گفته می شود عکس دلخراشی است و کاخ سفيد نگران عواقب انتشار آن و تصویر به آب انداختن جسد وی است.

XS
SM
MD
LG