لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۱ ایران ۲۲:۲۲

نخستین گزارش رسمی وزارت دفاع آمریکا – پنتاگون - حاکی از آنست که جمهوری اسلامی ایران برنامه تسلیحات اتمی و موشکی خود را دنبال میکند.


نخستین گزارش رسمی وزارت دفاع آمریکا – پنتاگون - حاکی از آنست که جمهوری اسلامی ایران برنامه تسلیحات اتمی و موشکی خود را دنبال میکند.

وزارت دفاع آمریکا در این گزارش جدید میگوید که ایران همچنان به حمایت خود از گروه های خشن افراط گرا در برخی از مناطق جهان نیز ادامه میدهد. اما رئیس واحد اطلاعاتی وزارت دفاع آمریکا میگوید بنظر نمیرسد که ایران بخواهد اقدام به یک حمله مستقیم به آمریکا کند زیرا چنین عملی میتواند فروپاشی رژیم کنونی را در پی داشته باشد.

نخستین گزارش رسمی وزارت دفاع آمریکا در باره توانائی های نظامی ایران میگوید هدف اصلی حکومت ایران ادامه حیات است و چنین نتیجه میگیرد که رهبری ایران یک استراتژی دفاعی نظامی را پذیرفته است که شامل تکنولوژی های پیشرفته دفاعی در کشف و جلوگیری از یک حمله پیشرفته نظامی است.

با این همه این گزارش در ادامه میگوید ایران شدیداً به تلاش های خود برای تولید تسلیحات اتمی و موشک های بالیستیک دوربُرد خود ادامه میدهد.

یک مرکز جدید اتمی در سال آینده

این گزارش همچنین میگوید ایران گرفتار مشکلاتی در مراکز اصلی غنی سازی اورانیوم خود شده است، با این همه انتظار میرود در سال آینده یک مرکز جدید غنی سازی اورانیوم وارد میدان فعالیت های اتمی ایران بشود.

گزارش وزارت دفاع آمریکا اما برآوردی در این مورد که ایران چه موقع به تولید بمب اتمی دست خواهد یافت؛ سخنی نمی گوید، اما مقامات آمریکائی از جمله سرلشگر " رونالد بورگس" مدیر واحد اطلاعاتی وزارت دفاع آمریکا میگویند که این امر میتواند خیلی زود بوقوع بپیوندد:

"با توجه به این که ما در حال حاضر رقم دقیق سانتریفوژها را در دست داریم، یک موافقت عمومی در میان ماست. موافقت در این باره که صحبت از یک سال دیگر است". با این همه ژنرال بورگس مجدداً تاًکید کرد که همه دانسته ها را نمیداند".

ژنرال بورگس سپس میگوید واحد های اطلاعاتی آمریکا نمیدانند که آیا رهبران ایران رسماً تصیم گرفتند بمب اتمی تولید کنند و می افزاید بنظر نمیرسد که رژیم ایران برای حفظ بقای خودش هم که شده، نخستین گام را در ایجاد یک کشمکش و نبرد بین المللی یا حمله پیشگیرانه بردارد.

در گزارش وزارت دفاع آمریکا همچنین آمده است که ایران شدیداً برنامه توانائی های موشکی خود را بخصوص در زمینه موشک های دوربرد دنبال میکند و ادعا کرده موشک جدیدی با بُرد ۲۰۰۰ کیلومتر ساخته است. علاوه بر آن ایران پیشرفت هائی نیز در زمینه توانائی ها و کاربُرد دقیق موشک ها بدست آورده است. برآورد این گزارش آنست که ایران اگر بتواند از برخی از کمک های خارجی بهره گیرد، قادر است تا سال ۲۰۱۵ میلادی یا ۵ سال دیگر برای دسترسی به خاک آمریکا از توانائی های موشکی خود استفاده کند.

گزارش رسمی وزارت دفاع آمریکا حاکی از آنست که موشک های با بُرد کوتاه جمهوری اسلامی ایران قادر است کشورهای همسایه و نیروهای آمریکا را با کلاهک های متعارف خود در منطقه هدف قرار دهد. علاوه بر آن، ایران در اقدامات دفاعی برای حفاظت از مراکز موشکی خود پیشرفت هائی نیز کرده است.

در گزارش همچنین آمده است که ایران سیاست درون واژگونی را از طریق گروه های خارج از مرزهای خود به ویژه در خاور میانه دنبال میکند.

گزارش وزارت دفاع آمریکا سپس میگوید که دفاتر ایران در مناطق دیگر جهان حتی در مناطقی دوردست مانند ونزوئلا نیز طی سال های اخیر " توانائی های عملیاتی" برای خود فراهم آورده اند، با این همه جزئیاتی را در این مورد ارائه نمی دهد.

پیش از آن که رابرت گیتز وزیر دفاع آمریکا سفر آمریکای لاتین خود را در هفته گذشته آغاز کند، یکی از مقامات ارشد وزارت دفاع آمریکا در صورت فاش نشدن نامش گفت هر چند که ایران روابط خود را با برخی از کشورهای منطقه آمریکای لاتین عمیق تر کرده اما نفوذش گسترده نیست. مقامات ارشد آمریکائی به روابط عمیق ایران بطور اخص با ونزوئلا و بولیوی اشاره میکنند، اما از آن هم فراتر رفته و از اکوادور، نیکاراگوئه و برزیل نیز نام میبرند.

ژنرال بورگس هفته گذشته در یک کمیته مجلس سنا فعالیت های ایران را در خارج از مرزهای آن کشور چنین توجیه کرد:
" یک وسیله اصلی که توسط ایران بکار میرود حمایت فعال آن کشور از تروریسم و گروه های شبه نظامی برای کاربُرد استراتژی ارعاب و سرکوب در مورد در تنگنا قرار دادن سایر کشورهاست".

ژنرال بورگس میگوید چنین فعالیت هائی از سوی نخبگان و سپاه نیمه مستقل نیروی قدس اداره میشود. مدت ها این تردید وجود داشت که چه اندازه از این فعالیت های نیروی قدس مستقیماً به دولت مرتبط است. اما ژنرال بورگس میگوید نیروی قدس سپاه پاسداران کاملاً خودسرانه عمل نمیکند.

"آنطور که من میتوانم در این مورد بگویم – همانطور که هنگام ادای شهادت خود نیز در کمیته سنا گفته ام – سپاه قدس و نیروی قدس سپاه پاسداران بگونه ای از سوی رده بالا کنترل میشوند".

ژنرال بورگس گفت تا چه حد این کنترل وجود دارد و در چه چهارچوبی انجام میشود چیزی نیست که من آماده پاسخ گوئی در جزئیات آن باشم.

روز چهارشنبه اول اردیبهشت " جف مُرل" سخنگوی مطبوعاتی وزارت دفاع آمریکا گفت ایران از درون سرگرم واژگون سازی دولت های افغانستان و عراق است در حالی که رسماً با آن دو کشور روابط سیاسی برقرار کرده است. اما " جف مُرل" میگوید گزارش ویژه قدرت نظامی ایران که در هفته جاری منتشر شد در واقع یک گرد آوری اطلاعاتی و تحلیلی است که قبلاً نیز از سوی وزارت دفاع آمریکا و سایر مراکز دولتی در اختیار عموم قرار گرفته است.

هنگامی که به مسئله عراق و افغانستان میرسیم، واضح است که ایران دو سویه عمل میکند. از یک سو میخواهد با دولت همکاری کرده و نزدیک باشد و از سوی دیگر، تلاش میکند تا اعتبار و حق حاکمیت آنان را از زیر خراب کند.

"جف مُرل" سخنگوی مطبوعاتی وزارت دفاع آمریکا گفت راستش را بخواهید به گمان من اطلاعاتی که در این گزارش آمده برای افرادی که در ساختمان وزارت دفاع هستند، مسئله تازه ای نیست.. من تمام گزارش را خوانده ام.

گزارش وزارت دفاع آمریکا در باره قدرت نظامی ایران نخستین گزارش در نوع خود است و کنگره نیزنسخه ای از آن را خواسته است.

وزارت دفاع آمریکا همه ساله گزارش مشابهی نیز در باره چین منتشر میکند.

گزارش پنتاگون بودجه دفاعی جمهوری اسلامی ایران را برابر با ۹ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار دانسته است. این بودجه کمتر از دو در صد بودجه نظامی آمریکاست. با این همه در گزارش آمده است که این بودجه، شامل فعالیت سازمان هائی مانند نیروهای قدس نیست.

XS
SM
MD
LG