لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۲

پنتاگون درمورد تلفات احتمالی غیرنظامیان در حملات هوایی عراق و سوریه تحقیق می کند


جان کربی
جان کربی

وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، برای اولین بار تایید کرد که ممکن است در حملات هوایی نیروهای ائتلاف به گروه «دولت اسلامی» در عراق و سوریه غیر نظامیان نیز تلافاتی دیده باشند.

مسوولان نظامی روز سه شنبه گفتند که ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، که رهبری تحقیقات ائتلاف را برعهده دارد، در مورد سه رخداد گزارش شده در سوریه و دو رخداد در عراق تحقیق می کند.

جان کربی، سخنگوی پنتاگون گفت این امری است که ارتش همیشه آن را جدی می گیرد. کربی توضیح نداد که در عراق و سوریه چند غیرنظامی ممکن است کشته و یا مجروح شده باشند و یا چه کسی این اتهامات را زده است.

اما در گذشته، گروه هایی نظیر دیده بان حقوق بشر و یا سازمان نظارت بر وضعیت حقوق بشر سوریه در لندن اتهامات مشابهی را اعلام کرده بودند.

جان کربی گفت: ما خیلی مواظب هستیم که در هر عملیاتی، در هر کجا که اقدام می کنیم، خطر متوجه غیرنظامیان را کاهش دهیم و هر زمانی که فکر کنیم خسارت های ناخواسته زده ایم و یا غیرنظامیان مجروح و یا کشته شده اند، آن را جدی می گیریم و در مورد آن تحقیق می کنیم.

سازمان نظارت بر وضعیت حقوق بشر سوریه می گوید در حملات هوایی آمریکا، تنها در سوریه ۵۲ غیرنظامی کشته شده اند. رامی عبدالرحمن که این سازمان را اداره می کند به صدای آمریکا گفت در حالی که این رقم از تعداد افرادی که توسط نیروهای دولتی سوریه و پیکارجویان داعش کشته شده اند خیلی کمتر است، هر انسانی که در جنگ کشته می شود مستحق عدالت است.

او گفت: ما برای حقوق بشر همه مردم سوریه کار می کنیم.

XS
SM
MD
LG