لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۴

ایالات متحده دستورالعمل‌های تازه‌ای را در رابطه با استفاده از مین‌‌های زمینی وضع می‌کند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - ایالات متحده برای تسهیل محدودیت ها در استفاده از مین های زمینی در مناطق جنگی آماده می شود.

مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده، در کنفرانس خبری در کنار همتای ایتالیایی اش گفت: «ما می خواهیم اطمینان حاصل کنیم تمام ابزارهای لازم را که به لحاظ قانونی و موثر در دسترس هستند برای اطمینان از موفقیت خود در اختیار داریم.»

اسپر با تاکید بر این که پیش از اعلام سیاست جدید جزئیات بیشتری را مطرح نخواهد کرد گفت: «مین های زمینی ابزاری مهم است که فرماندهان ما لازم است در میدان نبرد در دسترس داشته باشند تا به میدان نبرد شکل بدهند و از نیروهای ما حفاظت کنند.»

ارتش آمریکا بر مبنای دستور باراک اوباما، رئیس جمهوری وقت ایالات متحده، استفاده از مین های زمینی در شبه جزیره کره را متوقف و نابودی زرادخانه مین های زمینی آمریکا را در سال ۲۰۱۴ آغاز کرد. دولت اوباما درصدد بود ایالات متحده را در نهایت به عضویت «کنوانسیون اوتاوا»، مصوب سال ۱۹۹۷، در آورد که توافقی بین المللی به منظور ممنوعیت به کار گیری، انبار، تولید، و انتقال مین های زمینی ضد نفر است.

مقام های مسئول در پنتاگون در دوره اوباما گفتند آمریکا از اواخر دهه ۹۰ میلادی مین زمینی تولید نکرده است و آخرین استفاده از آن به سال ۲۰۰۲ در جنگ افغانستان برمی گردد.

اما اکنون مقام های دفاعی می گویند بررسی های اخیر از این سیاست باعث شده که تغییر عقیده دهند.

مارک اسپر که در ژوئیه ۲۰۱۹ رهبری پنتاگون را برعهده گرفت تصریح کرد وقتی جزئیات این تصمیم اعلام شود روشن خواهد شد که ما امنیت غیرنظامیان و نیروهای غیر رزمی را به دقت مد نظر داشته ایم.

این تصمیم مورد انتقاد شدید سازمان حقوق بشری «عفو بین الملل» و سناتور دموکرات پتریک لیهی قرار گرفته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG