لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۶

پنتاگون: آمریکا در واکنش به نقض معاهده از سوی روسیه، پایگاه‌های موشکی زمینی احداث می‌کند


مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده
مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا، اعلام کرد با توجه به نقض معاهده منع موشک‌های هسته‌ای میان‌بُرد از سوی روسیه، ایالات متحده مواضع موشکی متعارف بالستیک و کروز احداث خواهد کرد.

آقای اسپر در این بیانیه که روز جمعه ۱۱ مرداد در تارنمای وزارت دفاع آمریکا منتشر شده، گفته است که وزارتخانه متبوعش در اوائل سال ۲۰۱۷، با توجه به نقض این معاهده از سوی روسیه، برنامه واکنش احتمالی آمریکا به این اقدام روسیه را آغاز کرده بود و تمرکز آن روی ایجاد پایگاه‌های موشکی متحرک، متعارف، و زمینی کروز و بالستیک، بود.

وزیر دفاع آمریکا افزوده است که از آن‌جایی که ایالات متحده به معاهده منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد متعهد بود،‌ این طرح‌ها هنوز در مراحل اولیه است. حالا و با خروج از این پیمان، وزارت دفاع احداث این پایگاه‌های موشکی متعارف را به عنوان اقدامی احتیاط‌آمیز پی می‌گیرد.

پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد در سال ۱۹۸۷ و در دوران جنگ سرد بین میخائیل گورباچف، رهبر وقت اتحاد جماهیر شوروی، و رونالد ریگان، رئیس جمهوری وقت آمریکا، امضا شد و بر اساس آن، توسعه و کاربرد تمام موشک های هسته ای و غیرهسته ای کوتاه و میان برد، به استثنای موشک های دریایی، منع می شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG