لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۷

وزیر نیروی دریایی ایالات متحده بر سر پرونده یک تکاور برکنار شد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده، از ریچارد اسپنسر، وزیر نیروی دریایی آمریکا، خواست به دلیل نحوه رسیدگی‌‌اش به پرونده یک تکاور نیروی دریایی آمریکا که به ارتکاب جرائم جنگی محکوم شده است، استعفا دهد.

جاناتان هافمن، سخنگوی پنتاگون، می گوید اسپر یکشنبه خواستار این کناره گیری شد و اسپنسر بلافاصله استعفای خود را تقدیم کرد.

این درخواست در ارتباط با پرونده ادوارد گالگر، از فرماندهان تکاوران نیروی دریایی آمریکا، بود که در دوره ماموریت در عراق در سال ۲۰۱۷ به انجام جنایات جنگی متهم شده بود. او از اتهامات جدی تر قتل تبرئه شد، اما برای گرفتن عکس با جسد یک نوجوان عضو داعش گناهکار شناخته شد. در نتیجه این حکم او تنزل درجه گرفت.

اما پرزیدنت دونالد ترامپ در پرونده مداخله کرد و با عفو گَلَگِر، درجه و حقوقش را به او بازگرداند.

وقتی پرزیدنت ترامپ هفته پیش متوجه شد که نیروی دریایی قصد دارد گَلَگِر را در برابر یک هیات بررسی قرار دهد تا تصمیم بگیرد آیا او می تواند کماکان نشان سه شاخه ای که نشان دهنده عضویتش در واحد ویژه تکاوری است را حفظ کند، دوباره در پرونده مداخله کرد.

پرزیدنت ترامپ در توئیتی نوشت: «نیروی دریایی نشان خدمت منطقه جنگی ادی گَلَگِر، تکاور نیروی دریایی، را از او نخواهد گرفت. از ابتدا بسیار بد به این پرونده رسیدگی شد. به کارتان برگردید.»

پنتاگون می گوید وزیر دفاع ایالات متحده پس از آن که متوجه شد ریچارد اسپنسر به طور خصوصی به مقام هایی در کاخ سفید پیشنهاد کرده بود اگر به مداخله در این پرونده پایان دهند اطمینان حاصل خواهد کرد که گَلَگِر بتواند در مقام تکاور نیروی دریایی استعفا دهد، خواستار استعفای وزیر نیروی دریایی شد.

اسپنسر در گفت‌و‌گوهایش با وزیر دفاع این اطلاعات را ارائه نکرده بود.

مارک اسپر به رئیس جمهوری آمریکا پیشنهاد کرده است کنت بریتویت، سفیر کنونی آمریکا در نروژ و دریادار بازنشسته نیروی دریایی آمریکا، را به عنوان وزیر بعدی نیروی دریایی ایالات متحده در نظر بگیرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG