لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۳۷

جنجال بر سر روابط عاشقانه


یک مقام بلندپایه وزارت دفاع ایالات متحده روز سه شنبه اعلام کرد این وزارتخانه در حال تحقیق در مورد عملکرد ژنرال جان آلن، فرمانده ارشد نیروهای نظامی ایالات متحده در افغانستان و ارتباط نامناسب وی با خانمی به نام کلی است.

مقامات ایالات متحده گفته اند اف بی آی حدود ٢٠ تا ٣٠ هزار صفحه ارتباطات بین جان آلن و جیل کلی را که از او به عنوان دوست خانوادگی قدیمی خانواده پترائوس یاد شده، بررسی می کند. جیل کلی همچنین رایزن اجتماعی داوطلب در پایگاه نیروی هوایی مک دیل در تامپا در فلوریدا بوده است که با خانواده های ارتشی همکاری داشت. بیشتر این اسناد افشا شده یادداشت های اینترنتی هستند که بین سال های ٢٠١٠ تا ٢٠١٢ بین خانم کلی و آقای آلن رد و بدل شده بودند.

تحقیق اف بی آی زمانی آغاز شد که خانم کلی از دریافت یادداشت های اینترنتی تهدیدآمیز پائولا برادول شکایت کرده بود. برادول خانمی است که دیوید پترائوس با او رابطه مخفیانه داشت و این ارتباط در نهایت سبب شد تا پترائوس جمعه گذشته از مقام خود به عنوان رئیس سیا استعفا دهد.

لئون پانه تا، وزیر دفاع ایالات متحده در این مورد به خبرنگاران گفته درخواست کرده است تا نامزدی آقای آلن برای مقام فرمانده ایالات متحده در اروپا و فرمانده عالی نیروهای ائتلاف در اروپا به تعویق بیافتد. وی گفته رئیس جمهوری آمریکا نیز با این امر موافقت کرده است.

اف بی آی روز یکشنبه پرونده رسوایی اخلاقی این فرمانده بلندپایه را به پنتاگون ارجاع کرد و آقای پانه تا مسئولیت تحقیق در مورد این پرونده را به عهده بازرس کل پنتاگون گذاشته است.

یک مقام وزارت دفاع ایالات متحده گفته است آقای آلن ارتکاب به هر گونه اقدام خطا و یا خلاف اخلاق را رد کرده و آقای پانه تا نیز تا افشای حقایق و تا زمانی که پرونده در دست بررسی است، از سمت خود برکنار نکرده است.

از سویی دیگر، مقامات اف بی آی دوشنبه شب منزل خانم برادول در شارلوت در کارولینای شمالی را تفتیش کردند تا شواهد بیشتری در مورد ارتباط وی با دیوید پترائوس بیابند. آن ها پس از چهار ساعت جستجو با دو کامپیوتر و ده جعبه از منزل وی خارج شدند.

دیوید پترائوس به هنگام استعفا از مقام خود به داشتن ارتباط با پائولا برادول اعتراف کرد. وزیر دفاع ایالات متحده در اظهارنظری در این مورد گفته است تصمیم آقای پترائوس برای کناره گیری از سمت خود صحیح بود، اما وی در مورد پایان دوران خدمت حرفه ای چنین ژنرال برجسته ای ابراز تاسف کرد.

برگرفته از خبرگزاری رویترز
XS
SM
MD
LG