لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۷

حضور مایک پنس در اجلاس آسه آن؛ تعهد دولت ترامپ بر حفظ آزادی دریانوردی و هوانوردی


مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا برای شرکت در نشست کشورهای عضو آسه‌آن در سنگاپور حضور دارد.

یکی از اهداف عمده سفر مایک پنس تاکید بر تعهد دولت پرزیدنت ترامپ برای حفظ آزادی دریانوردی و هوانوردی منطقه اقیانوس هند و آرام است.

رهبران کشورهای منطقه امیدوار هستند که واشنگتن با اقدامات موثر جلوی بسط و گسترش نفوذ چین را در این منطقه بگیرد.

پنس در حاشیه اجلاس کشورهای عضو پیمان آسه‌آن و در دیدارش با نارندرا مودی نخست وزیر هند، بر عزم واشنگتن درحفظ آزادی دریانوردی و هوانوردی در منطقه آسیا و اقیانوس آرام تاکید کرد و گفت که رزمایش دریایی اخیر که نیروهای آمریکایی، ژاپنی و هندی در آن شرکت داشتند، تعهد مشترک این سه کشور به تضمین دسترسی آزاد دریایی در منطقه را نشان می دهد.

او به نخست وزیر هند گفت: «آمریکا از رهبری شما در زمینه ارائه نیروی دفاعی بسیار قدردان است. در مذاکراتمان ما شما را در آخرین روند عاری سازی شبه جزیره کره از تسلیحات هسته ای قرار خواهیم داد و از حمایت شدید هند از کمپین فشار حداکثری بر پیونگ یانگ سپاسگزاریم.»

آقای پنس از جانب رئیس جمهوری آمریکا در این اجلاس شرکت کرده است. او هم همچنین دیدارهایی با نخست وزیر ویتنام و رئیس جمهوری اندونزی داشت.

معاون رئیس جمهوری آمریکا در دیدار با آنگ سان سوچی رهبر دفاکتوی میانمار از آنچه بر اقلیت مسلمان روهینگیا در میانمار گذشته انتقاد کرد و گفت: «من مشتاقانه می خواهم در جریان آخرین وضعیت اقلیت روهینگیا قرار گیرم. آنچه بر آنها گذشت تراژدی بود که میلیون ها آمریکایی را متاثر کرد. برای خشونت و آزار و اذیتی که منجر به بیرون راندن هفتصد هزار روهینگیایی توسط سربازان و عناصر خودسر شد، هیچ توجیهی وجود ندارد.»

وزارت خارجه آمریکا در گزارشی اخراج این اقلیت از میانمار را پاکسازی قومی نامیده است.

مایک پنس، همچنین از بازداشت دو خبرنگار رویترز در میانمار به شدت انتقاد کرد و به آنگ سان سوچی گفت: «ما در آمریکا به نهادهای جامعه دموکراتیک مانند وجود رسانه های مستقل و آزاد ایمان داریم. بازداشت و زندانی کردن دو روزنامه نگار در کشورتان خبر بسیار بدی برای میلیونها آمریکایی بود.»

خانم سوچی در این دیدار گفت که کشورش تلاش خواهد کرد آنچه را رخ داده برای جهانیان توضیح دهد.

قرار است آقای پنس در اجلاس کشورهای آپک نیز که طی روزهای آتی برگزار می شود، ریاست هیات آمریکایی را برعهده داشته باشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG