لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۹

مایک پنس: تعهد آمریکا به کشورهای حوزه اقیانوس هند و آرام پایدار و استوار است


معاون رئیس جمهوری که ریاست هیئت آمریکایی در اجلاس کشورهای عضو «انجمن ملل آسیای جنوب شرقی» یا «آ سه آن» را بر عهده دارد، بر تعهد واشنگتن به آزادی دریانوردی و هوانوردی در این منطقه که بین اقیانوس‌های آرام و هند قرار دارد تاکید کرد.

مایک پنس، که برای شرکت در نشست «آ سه آن» به سنگاپور رفته است، در سخنانی همچنین بار دیگر به پایبندی دولت پرزیدنت ترامپ به ادامه گفتگو با کره شمالی برای تحقق عاری سازی دائمی و غیر قابل برگشت تسلیحات اتمی پافشاری کرد.

وی که به نیابت از رئیس جمهوری آمریکا در اجلاس مشترک کشورهای عضو آسه آن شرکت کرده است، پیام دولت پرزیدنت ترامپ را برای این کشورهای منطقه بیان کرد: «ما حامل پیام ساده ای هستیم. تعهد ایالات متحده به کشورهای اقیانوس‌های هند و آرام پایدار و استوار است. آمریکا خواستار همکاری و نه کنترل است، و ما مفتخر هستیم که کشورهای آسه آن را شریک راهبردی خود بدانیم.»

آقای پنس، بدون نام بردن از کشور خاصی گفت که واشنگتن در کنار این کشورها و در برابر هر گونه تجاوز به حق حاکمیت آنها خواهد ایستاد: «به مانند شما، آمریکا خواستار آن است که کشورهای کوچک و بزرگ حوزه اقیانوس هند و آرام، با حفظ تمامیت ارضی و ارزش‌های خود، و با اطمینان، در کنار هم توسعه یافته و توانمند شوند. همه می دانیم تجاوز و ایجاد امپراتوری در این منطقه جایگاهی ندارد.»

آمریکا بارها وارد درگیری کلامی با چین بر سر جزایر مصنوعی این کشور در دریای جنوبی چین، در نزدیکی منطقه کشورهای آسه آن شده است. چین، دریا و آسمان اطراف این جزایر را حریم سرزمینی خود تلقی می کند.

آقای پنس همچنین به تعهد و پایبندی آمریکا به عاری سازی کره شمالی از تسلیحات اتمی تاکید کرد: «شراکت ما با شما دربرگیرنده ادامه کمپین فشار حداکثری بر کره شمالی، همکاری در مقابله با تروریسم و دفاع از آزادی دریانوردی و هوانوردی است. ما در کنار شما برای محقق کردن حفظ تمامیت ارضی در دریا، هوا و فضای سایبری محکم ایستاده ایم.»

او این مطلب را نیز در گفتگو با رئیس جمهوری کره جنوبی تکرار کرد و گفت: «ما معتقدیم گام‌های معنی داری در راستای تحقق هدفمان، عاری سازی کامل و غیرقابل برگشت کره شمالی از تسلیحات اتمی برداشته ایم. اما کارهای زیادی مانده است. من می خواهم با شما درباره برنامه ریزی دیدار مجدد پرزیدنت ترامپ با رهبر کره شمالی، و این که همکاری نزدیک ما و شما می تواند با دستیابی به صلح و امنیت پایدار در شبه جزیره کره منجر شود صحبت کنم.»

معاون رئیس جمهوری ایالات متحده قرار است جهت شرکت در نشست کشورهای عضو اَپک، از سنگاپور عازم پاپوآ گینه نو - واقع در اقیانوس آرام - شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG