لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۰

پنجاهمین سالروز بزرگداشت نویسندگان دربند جهان


پنجاهمین سالروز بزرگداشت نویسندگان دربند جهان
پنجاهمین سالروز بزرگداشت نویسندگان دربند جهان

در ایران نیز گزارشها نشان می دهد سی و هفت تن از وبلاگ نویسان، روزنامه نگاران و نویسندگان ایرانی اخیراً زندانی شده اند.

پانزدهم نوامبر، پنجاهمین سالروز بزرگداشت نویسندگان دربند است. انجمن جهانی قلم که مبتکر و پیگیر گنجاندن چنین روزی در تقویم رسمی سازمان ملل متحد و تقویم رسمی کشورهاست، در بیانیه خود پیرامون بزرگداشت نویسندگان دربند جهان گفته است: با این اقدام افکار عمومی جهان را متوجه نویسندگان و روشنفکرانی می کند که به خاطر نوشته ها و دیدگاه هایشان در زندان هستند.

هرچند به پیشنهاد یونسکو چنین روزی در تقویم رسمی سازمان ملل متحد و بسیاری از کشورها ثبت شده، اما هنوز کشورهایی هستند که از ثبت چنین رویدادی در تقویم رسمی خود سرباززده و این عدم همکاری با سازمان ملل متحد را تفاوت های فرهنگی و اجتماعی کشورشان اعلام کرده اند.

اما انجمن جهانی قلم تاکید کرده احترام به حقوق بشر و آزادی بیان و نوشتن که از اصول اولیه حقوق نویسندگان است، پدیده ای عام، فراگیر و جهانی ست که نباید فدای مصالح و خواسته دولتها و حکومتها شود.

انجمن جهانی قلم در بیانیه خود به مناسبت پنجاهمین سالگرد نویسندگان دربند جهان گفته است هم اینک ۴۱ نویسنده در کشورهای گوناگون جهان در زندان بسر می برند.

«مریان بوتسفورد» رئیس کمیته نویسندگان دربند در این باره گفت: این کمیته طی پنجاه سال گذشته همواره موارد نادیده گرفتن حقوق بشر در جهان را دیده بانی و گردآوری کرده است.

رئیس کمیته نویسندگان دربند جهان افزود: هرساله صدها پرونده مربوط به پیگرد، شکنجه و فشار به نویسندگان در جهان در این کمیته مورد بررسی و پیگیری قرار می گیرد.

همزمان با بزرگداشت پنجاهمین سالگرد نویسندگان دربند، لیو شیائوبو، نویسنده ناراضی چینی و رئیس انجمن قلم چین که در زندان بسر می برد، برنده جایزه صلح نوبل امسال شد.

مریان بوتسفورد، رئیس کمیته نویسندگان دربند با اشاره به اهدای جایزه صلح نوبل به یک نویسنده دربند گفت از یکسو ما شادمانیم که یکی از همکاران ما در انجمن قلم به خاطر دفاع از حقوق بشر و آزادیهای سیاسی در چین شایسته دریافت جایزه صلح نوبل شده؛ اما از دیگرسو، لیوشیائوبو رسما بعنوان یک مجرم به یازده سال زندان محکوم شده است.

مریان بوتسفورد افزود: کشور مکزیک که طی سال جاری ۹ تن از روزنامه نگاران کشته شدند، همچنان بعنوان منطقه خطرناک برای روزنامه نگاران شناخته می شود.

در ایران نیز گزارشها نشان می دهد سی و هفت تن از وبلاگ نویسان، روزنامه نگاران و نویسندگان ایرانی نیز اخیراً زندانی شده اند.

XS
SM
MD
LG