لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۴

جشنواره «صداهای جهانی» و محکومیت فشار علیه نویسندگان


جشنواره «صداهای جهانی» و محکومیت فشار علیه نویسندگان
جشنواره «صداهای جهانی» و محکومیت فشار علیه نویسندگان

هفتمین دوره جشنواره جهانی ادبیات معروف به «صداهای جهانی» که از سوی انجمن جهانی قلم برگزار می شود، روز یکشنبه اول ماه مه به پایان رسید.

در هفتمین دوره جشنواره «صداهای جهانی» که از ۲۵ آوریل تا یکم ماه مه در نیویورک برگزار شد، صد نویسنده از سراسر جهان شرکت کرده بودند.

انجمن قلم آمریکا با همکاری انجمن جهانی قلم و چندین سازمان غیرانتفاعی فرهنگی میزبان این جشنواره مهم ادبی جهان بودند. شماری از نویسندگان دعوت شده به این مراسم به دلیل اعمال فشار دولت هایشان اجازه خروج از کشور و شرکت در این جشنواره را نیافتند.

میزگردهایی نیز در حاشیه سخنرانی های نویسندگان جهانی درباره مباحث اجتماعی امروزه روز جهان نیز برپا شده بود. رویدادهایی که نویسندگان در آن نقشی فعال دارند از جمله آزادی های اجتماعی و حقوق شهروندی در شماری از کشورهای جهان. پدیده «ویکی لیکس» و افشاگری های آن از مباحث مورد توجه جشنواره «صداهای جهانی» بود.

«امنیت اجتماعی نویسندگان در چین»، و نویسندگان زندانی در این کشور از جمله برنده نوبل ادبیات، «خیزش های مردمی در کشورهای عربی و جایگاه نویسندگان عرب در این خیزش» و «ادبیات تبعیدیان جهان و مهاجران»، «حقوق نویسندگان و مترجمان ناصالح» از جمله درونمایه گفت و گوهای نویسندگان در این جشنواره بوده است.

دولت چین به یکی از نویسندگان چین که برای شرکت در این جشنواره دعوت شده بود، اجازه خروج نداد و در نتیجه این نویسنده چینی از شرکت در جشنواره صداهای جهانی محروم ماند.

سلمان رشدی که یکی از سخنرانان این جشنواره بود با اشاره به اقدام دولت چین دایر بر ممنوعیت خروج «لیائو یویو» نویسنده چینی گفت: لیائو یویو تاکنون پانزده بار است که از دولت چین درخواست اجازه خروج برای شرکت در مجامع ادبی جهانی کرده اما هر بار با پاسخ منفی دولت چین روبرو شده است.

سلمان رشدی با انتقاد از رفتار دولت چین دایر بر محرومیت نویسندگان از حقوق شهروندی شان خطاب به این دولت گفت: «اعمال فشار شما علیه هنرمندان مورد قضاوت جهانیان قرار خواهد گرفت.»

انجمن جهانی قلم اعلام کرده انجمن دولت ساخته معروف به «انجمن قلم ایران» را به رسمیت نمی شناسند و به عضویت خود نمی پذیرد. انجمن جهانی قلم همچنان «کانون نویسندگان ایران» را نماینده حقیقی نویسندگان ایران دانسته و همچون گذشته خواهان آزادی فعالیت های اجتماعی این نهاد مستقل نویسندگان ایران است.

XS
SM
MD
LG