لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۳

نقش بزرگ نانسی پلوسی در جلب حمایت دموکرات‌ها از توافق اتمی وین


نقش بزرگ نانسی پلوسی در جلب حمایت دموکرات‌ها از توافق اتمی وین
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:10:48 0:00

از نانسی پلوسی رهبر اقلیت دموکرات مجلس نمایندگان ایالات متحده، به عنوان کسی که بزرگترین نقش را در ترغیب قانون گذاران دموکرات به حمایت از توافق هسته ای با ایران داشت نام برده می شود.

به گزارش نشریه پولیتکو، او ماه ها در کمپینی پشت پرده، تلاش کرد بقای مهم ترین دستاورد سیاست خارجی باراک اوباما در دور دوم ریاست جمهوری اش را ممکن سازد؛ از جمله برای نزدیک ۱۵۰ عضو دموکرات مجلس نمایندگان که آشکارا از توافق حمایت کردند، یادداشت های تشکرآمیز فرستاد.

خانم پلوسی که پیشتر رابطه اش با رئیس جمهوری - وقتی با تلاش او برای به تصویب رساندن توافق تجارت آزاد از در مخالفت در آمد - به پایین ترین نقطه رسید، در مصاحبه ای با پولیتکو گفت از نزدیک با کاخ سفید کار کرد، دموکرات های مردد را مشخص کرد و کمک کرد آقای اوباما با تمام آنها تماس بگیرد. تغییر عمده ای برای دموکرات های کنگره بود؛ بسیاری از آنها شکایت داشتند که رئیس جمهوری در ۷ سال گذشته به اندازه کافی برای تقویت مناسبات کار نکرده است.

رهبر اقلیت دموکرات مجلس نمایندگان در این مصاحبه همچنین گفت، آنچه او می خواست این بود که در این کارزار برنده شود. اعضا بطور کلی به دیپلماسی معتقد بودند و می خواستند به آن فرصت داده شود. تنها پرسش من وقتی به آنها تلفن می زدم این بود که آید اطلاعات لازم را دارید.

به گفته نویسنده پولیتیکو، تلاش پلوسی پشتیبانی کافی دموکرات های مجلس نمایندگان را جلب کرد، آنقدر که مخالفت جمهوریخواهان با توافق را حتی پیش از آن که مطرح شود، بی اثر کرد. در ماه ژوئیه و چند روز پس از آن که اوباما توافق را فاش کرد، پلوسی اعلام کرد دموکرات های مجلس نمایندگان تصمیم رئیس جمهوری به وتوی لایحه ای که توافق را منتفی خواهد ساخت، تایید خواهند کرد.

در ادامه گزارش پولیتیکو آمده است، در حالی که دموکرات های مجلس نمایندگان در سراسر ماه اوت حمایت بیشتری را جلب می کردند، جمهوریخواهان ارشد مانند جان بینر رئیس مجلس و میچ مک کانول رهبر اکثریت جمهوریخواه سنا، و نهادهایی با قدرت مالی زیاد مانند کمیته روابط عمومی آمریکا–اسرائیل ( ایپک)، فرصت نداشتند مخالفت ها با توافق وین را تشدید کنند.

خانم پلوسی در طول تعطیلات تابستانی پنج هفته ای کنگره، فهرستی از ۵۷ نماینده ای که رئیس جمهوری لازم بود شخصا با آنها تماس بگیرد را برای او فرستاد. خودش نیز با آنها در باره ایران گفت و گو کرد.

پولیتیکو به نقل از دموکرات ها می نویسد، روشن بود که کاخ سفید و نانسی پلوسی به طور مشترک کار می کنند. مقامات ارشد دولت، از جمله وزیران خزانه داری، نیرو و امور خارجه، اغلب از نگرانی های یک عضو مجلس، حتی پیش از آن که او آن را در گفت و گوی تلفنی عنوان کند، آگاه بودند.

پلوسی، که بارها رای در مورد توافق با ایران را با رای خود علیه مجوز جنگ در عراق مقایسه کرده است، در مصاحبه با پولیتیکو گفت، با توجه به مخالفت شدید جمهوریخواهان با توافق با ایران، مهم است رهبران جهان حمایت گسترده دموکرات ها از آن را ببینند. چنین حمایتی کمک می کند جامعه جهانی مطمئن شود که ایالات متحده تصمیم دارد به توافق پایبند بماند.

رهبر اقلیت دموکرات مجلس نمایندگان در پاسخ به جان بینر رئیس مجلس که توافق را برای اسرائیل و آمریکا "بد" دانسته بود، گفت عدم حمایت جمهوریخواهان از توافق "باعث تأسف" است.

بیش از ۲۰ نماینده دموکرات با توافق هسته ای وین مخالفت کردند. بسیاری از آنها از مناطقی هستند که در آنها جمعیت زیادی از یهودیان متحد اسرائیل زندگی می کنند.

XS
SM
MD
LG