لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۳

فیلم مستندی درباره «دژ دربند» از بناهای دوران ساسانیان ساخته می‌شود


«پژمان اکبرزاده» روزنامه نگار، پژوهشگر و مستندساز ایرانی ساکن هلند، در پروژه جدید خود به سراغ یکی از دژهای معروف دوران ساسانیان رفته است و در حال تولید فیلم مستندی از این بنای تاریخی است.

ساسانیان در سده ششم میلادی تاسیسات دفاعی عظیمی در «دربند» با هدف پاسداری از این امپراتوری در برابر یورش‌های قبایل شمالی ساختند. دربند اکنون در منطقه داغستان روسیه قرار گرفته است، ولی در آن زمان، مرز شمالی امپراتوری ایران بود.

پژمان اکبرزاده در گفتگو با صدای آمریکا می گوید: «دژ دربند به جز اهمیت تاریخی و باستان شناسی، بیش از سی کتیبه به زبان پارسی میانه (پهلوی) نیز بر دیوارهای خود دارد. گرچه این دژ در سال ۲۰۰۳ به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده، اما هنوز برای بسیاری در بیرون از داغستان ناشناخته مانده است.»

این نخستین مستندی است که درباره دژ دربند ساخته می شود و پژمان اکبرزاده در حال گفتگو با تعدادی از کارشناسان و متخصصان تاریخ و فرهنگ ایران برای تکمیل این پروژه است.

او سال گذشته فیلم مستندی درباره طاق کسری ساخت که در شرایط بحرانی عراق فیلمبرداری شده بود و در برخی از موزه‌ها، دانشگاه‌ها و همایش‌های جهانی ایران‌شناسی به نمایش درآمد.

پژمان اکبرزاده قصد دارد برای تولید مستند دژ دربند ، از کمک های مالی و پشتیبانی دوستداران فرهنگ و هنر ایران استفاده کند و به همین منظور کارزار اینترنتی را آغاز کرده است.

دژ دربند عظیم‌ ترین تاسیسات دفاعی ساسانیان در قفقاز است و ساخت آن به دوره پادشاهی خسرو انوشیروان نسبت داده می‌شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG