لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۷

پی وی هرمن ، بر روی صحنه «برادوی» جان تازه ای می گیرد


پی وی هرمن ، بر روی صحنه «برادوی» جان تازه ای می گیرد
پی وی هرمن ، بر روی صحنه «برادوی» جان تازه ای می گیرد

پل روبین بازیگر نقش «پی وی هرمن» Pee Wee Herman که از بیش از٣٠ سال پیش داستان کودکی را در قالب یک مرد را به شیوه کمدی – خانوادگی بیان کرده است و در سال ١٩٨٥ با فیلم سینمایی «ماجرای بزرگ پی وی» Pee Wee's Big Adventure ساخته «تیم برتون» کارگردان مستقل آمریکایی به معروفیت جهانی رسید این بار شخصیت «پی وی » را بر روی صحنه تئاتر برادوی زنده می کند.

برای پل روبین ٥٩ ساله، ایفای نقش «پی وی هرمن» و اخبار و شایعات جنجال برانگیزی که در اطراف شخصیت خود او در طول چند سال گذشته وجود داشته است راه پر فراز و نشیبی بوده است واو امیدوار است اجرای این نمایش در برادوی بتواند آغازگر دوران تازه ای در زندگی حرفه ای او باشد. زندگی حرفه ای که از اجرای کمدی استندآپ در«پیک اسکیل» نیویورک شروع شده و به تئاترهای کمدی کوچک «ساراسوتا» در فلوریدا و نهایتا کمدی هاوس های بزرگ تر در «لس آنجلس» ختم شده است.

پل روبین در اوائل دهه هفتاد میلادی برروی صحنه «کمدی کلاب» ها و تئاترهای کمدی آمریکا، شخصیت «مردبچه» ای به نام «پی وی هرمن » را خلق کرد. شخصیتی با سرو وضعی مرتب در حد یک مرد موقر و محافظه کار که انگار از داخل تونل زمان و از درون دهه پنجاه میلادی به دنیای امروز آمده و کت و شلوار اطوخورده اش به پاپیون کوچکی مزین شده بود که انسان را به یاد آب نبات های رنگارنگ زمان بچگی می انداخت.

«پی وی» کودکی است در بدن یک مرد، مردبچه ای با شیطنت های خاص خود که در عین حال معصوم و بی آزار است. شخصیت «پی وی» شباهت های زیادی به «پیتر پن» و «ویلی وانکا» قهرمان های خیالی کتاب های کودکان دارد و ازعشق و علاقه خاص «پل روبین» به اسباب بازی ها و وسائل کوچک مکانیکی الهام گرفته است.

«پی وی» با کمک شخصیت های مشابه دیگر، به دنیای آنارشیستی و پرهرج و مرج خیالی خود یک شکل واقعی می دهد و «شوی تلویزیونی پی وی هرمن» را پایه گذاری می کند. برنامه ای که خیلی زود تبدیل به یک مکتب فکری و یک مرجع تقلید مهیج و شورانگیزمی شود.

شخصیت «پی وی هرمن» در آن زمان هنگامی به اوج معروفیت و محبوبیت رسید که شبکه تلویزیونی «اچ بی او» در سال ١٩٨١ آن را به عنوان یک شوی ویژه به نمایش درآورد. همین موجب شد تا تیم برتون، کارگردان در آن زمان تازه کاری که بعدها فیلم های پرطرفداری چون «ادوارد دست قیچی» و «بتمن» را ساخت از «پل روبین» دعوت کند تا در فیلم «ماجرای بزرگ پی وی» شرکت کند.

در همان زمان و برای مدت پنج سال پیاپی، پل روبین، شوی «خانه اسباب بازی پی وی » Pee Wee Herman's Playhouse را در صبح روزهای شنبه از شبکه «سی بی اس» CBS برای بچه ها اجرا می کرد. یک شوی رنگارنگ کودکان با استفاده از مجموعه ای از شخصیت های عروسکی، وسائل و لوازم ابتکاری و هرگز پیش از آن دیده نشده ، کارتون های مخصوص و حتی هنرمندان میهمانی که همه و همه برای سرگرمی بچه ها در نظر گرفته شده بود.

در آن زمان بنا برگفته «جان پاراگون» نویسنده و یکی از بازیگران همیشگی شوی تلویزیونی «پی وی»: « برنامه هایی چون «سسمی استریت» Sesame Street به بچه ها خواندن یاد می دادند و ما به بچه ها یاد می دادیم که چگونه می شود با به هم کوبیدن دیگ و قابلمه های آشپزخانه به هم موسیقی ساخت!»

اما میراث «پل روبین» و شخصیت دوستداشتنی «پی وی هرمن» او در سال ١٩٩١ به شدت لکه دار شد. هنگامی که این هنرمند در یک سینمای نمایش فیلم های سکسی برای بزرگسالان در شهر «ساراسوتا» در فلوریدا دستگیر شد. این رویداد ناگهان آن چهره معصوم و دوستداشتنی که «روبین» از «پی وی هرمن» برای دوستداران خود ساخته بود را خدشه دار کرد و روی دیگر سکه شخصیت هنری او را به صورت نامطبوعی به نمایش گذاشت.

در تابستان همان سال، ماجرای دستگیرشدن «روبین» و جلسات دادگاه های رسیدگی به اتهامات او اخبار دیگر را تحت تاثیر قرار داد و سرو صداهای ناشی از آن پل روبین را برای سال های متوالی مجبور به کناره گیری از عالم سینما و تلویزیون کرد. روبین می گوید:«آن چنان گوشه گیر و منزوی شده بودم که باور نداشتم بتوانم یک بار دیگر مورد مهر و قبول عموم مردم قرار بگیرم. این یکی از وحشتناک ترین دوران زندگی من بود. نمی خواستم جایی بروم یا باکسی ملاقات کنم. فکر می کردم اگر خودم را از انظار پنهان کنم، مردم همه آن وقایع را فراموش می کنند و من هم می توانم برگردم به زندگی خودم به عنوان یک فرد ناشناس و عادی.»

پل روبین به مدت دو دهه به بازی در نقش های کوچک در فیلم هایی چون «بافی خون آشام» و «بلو»Blow پرداخت و در سریال های کمدی تلویزیونی چون «٣٠ راک» نقش های بی اهمیتی بازی کرد. هرچند قدرت بازیگری «روبین» در شخصیت «پی وی» خلاصه نمی شود اما او جذابیتی در قبول و ایفای نقش هایی که هر بازیگر دیگری هم می توانست آن ها را بازی کند نمی دید.

تا آن که بالاخره دو سال پیش چند تهیه کننده تئاتر با «روبین » تماس گرفتند و در مورد بازسازی تازه ای از شخصیت «پی وی هرمن» برای صحنه تئاتر برادوی با او صحبت کردند. روبین از این پیشنهاد دچار دو دلی عجیبی شد:« مسئله سن و سال مطرح بود که من دیگر آن آدم ٢٠ سال پیش نبودم . از طرفی هم برایم خیلی مهم بود که خودم را از لحاظ هنری و حرفه ای یک بار دیگر به اثبات برسانم و یک بار دیگر آن آزادی و خلاقیتی که می توانستم با آن مردم را بخندانم را حس کنم و «پی وی» را بدون هرگونه قید و شرطی به میل خودم یک بار دیگر زنده کنم.» روبین می گوید:«اگر الان این کار را نمی کردم دیگر دیر می شد. در عین حال نمی خواستم با یک چهره دیگر و یک شخصیت تازه به صحنه بازگردم.»

به این صورت بود که نمایش تازه «پی وی هرمن شو» خلق شد و در ژانویه سال گذشته نمونه ای از آن در تئاتر «نوکیا» Nokia در لس آنجلس بر روی صحنه رفت و با استقبال تماشاگران روبرو شد. شکل تازه و تئاتری تری ازهمین نمایش از روی یازدهم نوامبر در تئاتر «استفن سودنهایم» بر روی صحنه خواهد آمد. داستان نمایش این است که «پی وی» می تواند یک آرزوی بزرگ را برای خود و یا فرد دیگری برآورده کند. او باید تصمیم بگیرد که آیا آرزوی پرواز کردن خود را برآورده کند یا آرزوی دوست عاشقی که می خواهد به دلدارش برسد؟

دست اندرکاران تهیه این نمایش پروژه سینمایی نیز برای آن در نظر گرفته اند فیلمبرداری آن به زودی آغاز خواهد شد.

به این صورت پل روبین شانس دوباره ای یافته است تا ناهمگونی های زندگی گذشته خود را کنار گذاشته و یک بار دیگر شخصیت محبوب و دوستداشتنی پی وی را در قالب تازه ای به طرفداران آن عرضه کند. باید منتظر ماند و دید که تماشاگران تئاترهای برادوی چگونه با این مسئله روبروخواهند شد و آیا آن ها هم به روبین این شانس دوباره برای موفقیت را خواهند داد یا نه؟

XS
SM
MD
LG