لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۳

نوبل صلح برای اتحادیه اروپا


اتحادیه اروپا، روز دوشنبه ١٠ دسامبر جایزه صلح نوبل سال ٢٠١٢ را دریافت کرد.

کمیته نروژی نوبل اتحادیه اروپا را به خاطر چندین دهه ثبات و دموکراسی پس از دو جنگ جهانی و تبدل «قاره جنگ» به یک «قاره صلح» برنده جایزه معرفی کرد.

هرمان رامپوی، رئیس شورای اروپا، حوزه مانوئل باروسو و مارتین شولز، روسای کمیسیون، این جایزه را در مراسم نوبل در اسلو دریافت کردند.

رئیس شورای اروپا پیش از مراسم اهدای جوایز به خبرگزاری رویترز گفت «شصت سال است که صلح (در اروپا) برقرار بوده است. این اولین بار است که چنین اتفاقی روی داده است. واقعیت ها بر نقش اتحادیه اروپا در استقرار صلح و محافظت از آن مهر تایید می زنند».

آقای رامپوی افزود «(این جایزه) نه تنها از دستاوردهای گذشته این اتحادیه قدردانی می کند، بلکه برای پیشبرد امور و فعالیت بیشتر در زمینه تعمیق مناسبات اتحادیه اروپا ترغیب کننده است».

منتقدان همچون دزموند توتو، برنده پیشین جایزه صلح نوبل معتقدند ٢٧ کشور عضو اتحادیه اروپا در شرایطی که شکاف سیاسی، ناآرامی اجتماعی و بحران اقتصادی گریبان اروپا را گرفته، شایسته دریافت چنین جایزه ای نبودند.

حدود دویست تظاهرکننده روز یکشنبه در خیابان های اسلو، پایتخت نروژ راهپیمایی کردند تا نسبت به اهدای جایزه صلح نوبل به این اتحادیه اعتراض کنند.

مبلغی معادل ٩٣٠ هزار یورو (١̷٢٥ میلیون دلار) به برنده امسال جایزه صلح نوبل اهدا خواهد شد. اتحادیه اروپا اعلام کرده که این مبلغ را برای کمک به کودکان مناطق جنگ زده اختصاص خواهد داد و همچنین دو میلیون یوروی دیگر را نیز به پروژه های امدادی این مناطق اختصاص می دهد.

اروپا با کندی رشد اقتصادی، رکود و نرخ فزاینده بیکاری مواجه شده است و تعدادی از کشورهای عضو این اتحادیه برای بازپرداخت بدهی های خود ناکام مانده اند. صاحبنظران شرایط کنونی این اتحادیه را بدترین بحران اقتصادی از زمان جنگ جهانی دوم تاکنون خوانده اند. مشکلات اقتصادی اروپا ناآرامی های اجتماعی در برخی از کشورهای عضو، به ویژه در یونان پدید آورده است.
XS
SM
MD
LG