لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۲۴

رهبران اسراییل و فلسطینی در نیمه سپتامبر دوباره ملاقات می کنند


رهبران اسراییل و فلسطینی روز پنجشنبه نخستین مذاکرات مستقیم صلح در نزدیک به دو سال را در واشنگتن آغاز کردند، و با دومین دور مذاکرات در نیمه سپتامبر موافقت کردند.

جرج میچل، فرستاده ویژه آمریکا به خاورمیانه، می گوید بینامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل، و محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی، مذاکرات سازنده ای با هیلاری کلینتون وزیر، امور خارجه آمریکا، انجام دادند و سپس در مذاکرات رو در رو شرکت کردند.

میچل می گوید دو رهبر موافقت کردند در روزهای ۱۴ و ۱۵ سپتامبر بار دیگر در ناحیه ای در خاورمیانه با یکدیگر ملاقات کنند، پس از آن مذاکره کنندگان اسراییلی و فلسطینی هر دو هفته یک بار ملاقات خواهند کرد.

آقای میچل می گوید «مشکلات فراوانی» در راه است، اما دو رهبر موافقت کرده اند برای به وجود آوردن فضای اعتماد همکاری کنند.

بنیامین نتانیاهو در بیانیه ای در مراسم گشایش مذاکرات گفت برقراری صلحی بادوام بین اسراییل و فلسطینیان، دادن «امتیازات دشواری» را از سوی هر دو طرف ایجاب خواهد کرد.

نتانیاهو گفت برقراری صلحی بادوام بین اسراییل و فلسطینیان، دادن «امیتازات دشواری» را از سوی هر دو طرف ایجاب خواهد کرد. او گفت اسراییل خواستار تامین امنیت از فلسطینیان است و از آنها می خواهد موجودیت اسراییل را به رسمیت بشناسند.

محمود عباس گفت فلسطینیان خواهان «صلحی عادلانه» هستند. او از اسراییل خواست تمام فعالیت های خانه سازی را متوقف کند، و به محاصره نوار غزه پایان دهد.

کلینتون گفت او درک می کند که برای دو رهبر گرفتن تصمیم دیدار مستقیم آسان نبوده است. با این حال، اظهار داشت اگر آنها در انتظار می ماندند، حل مسائل اساسی مانند سرزمین، امنیت و آوارگان آسانتر نمی شد.

مقامات اینک یک سلسله گفت و گوهای خصوصی را آغاز کرده اند. مقامات آمریکایی ابراز امیدواری کرده اند دو طرف ظرف یک سال به توافق برسند.

سه مقام با لبخند برای ایراد بیانیه هایی وارد تالار کنفرانس شدند، و با شخصیت ها و مقامات دیگر دست دادند.

آقای نتانیاهو و آقای عباس روز چهارشنبه، در پی دیدارهای جداگانه با پرزیدنت اوباما در کاخ سفید، برتعهد خود به تلاش های صلح تاکید گذاشتند.

آقای اوباما امیدواری محتاطانه ای نسبت به دست یابی به صلح ابراز داشت و گفت دو طرف می دانند که سال ها بی اعتمادی یک شبه ناپدید نخواهد شد.

موانع باقی است، از جمله تهدید به خشونت، که در دو روز گذشته در دو حمله، که به مرگ چهار اسراییلی ساکن محله های یهودی نشین در کرانه غربی منجر شد، انعکاس یافت. گروه فلسطینی حماس مسئولیت حملات را بر عهده گرفت و روز پنجشنبه، گفت به عملیات خود ادامه خواهد داد. در پاسخ به این حمله ها اسراییل بر تدابیر امنیتی خود به شدت افزوده است.

حماس، که نوار غزه را کنترل می کند، با تصمیم محمود عباس به آغاز دوباره مذاکرات صلح با اسراییل مخالف است.

آغاز دوباره مذاکرات صلح با اسراییل مخالف است.

امنیت مساله عمده ای برای اسراییل در مذاکرات صلح است.

بنیامین نتانیاهو گفته است هر توافق نهایی باید شامل ترتیباتی باشد که تضمین کند کشور آینده فلسطینی غیر نظامی خواهد بود و به یک «ناحیه تروریستی که از ایران الهام می گیرد»، تبدیل نخواهد شد.

XS
SM
MD
LG